Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Частично ще се възстановява ДДС за покупки над пет хиляди лева, реши МС

| обновено на 07.10.15 в 14:43
Снимка: Капитал

Данъкът върху добавената стойност ще се възстановява частично за покупки над 5 000 лева, ако те се използват едновременно за лични и за службени цели. Това е записано в пакета с данъчни промени, приет от кабинета. Това е по-нисък праг от очаквания - между 35 000 и 50 000 лева, какъвто бе договорен преди седмица със социалните партньори. Промяната, приета от правителството, ще засегне много по-голям кръг от активи, отколкото беше очаквано - само скъпи коли и недвижми имоти. Ако собсвтеникът на фирма иска да си възстанови частично или изцяло данъчния кредит, той ще трябва да обяви методика пред Националната агенция за приходите. Тази методика ще описва разпределението на използването на активите между служебните и личните цели.

В първия вариант на законопроекта, Министерството на финансите предлагаше прагът да е 700 лева, което щеше да засегне активи дори като мобилни телефони и лаптопи. След като бизнесът настоя за рязко увеличение, Тристранният съвет постигна съгласие прагът да е поне 35 000 лева. Одобреният праг от 5000 лева не е съгласуван със социалните партньори. Няма и яснота каква част от данъчния кредит ще бъде възстановявана. С друга промяна кешовите разплащания ще се ограничат до 5 000 лева, което е три пъти по-нисък праг от настоящия.

За да влязат в сила новите правила, те трябва да бъдат одобрени от Народното събрание.

Целия репортаж чуйте в звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!