Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Американски палеонтолози, които изследват останки от динозаври от голямото находище във формацията Хел Крийк, в Южна Дакота, са идентифицирали нов вид, който е сред най-едрите двукраки от семейството, наречено „дромеозаври“. Учените са нарекли този вид Dakotaraptor steini, на името на индианското племе, населявало щата Дакота, заедно с латинската дума за разбойник - „раптор“, и в чест на палеонтолога Уолтър Щайн.
Този праисторически хищник, роднина на велосирапторите, е достигал дължина 5 метра и е имал криле, с размах около метър и четвърт, покрити с пера като птичите и снабдени с огромни нокти. И въпреки, че не е можел да лети, със своите пера и криле, този вид е поредното потвърждение за това, че динозаврите не са били толкова далечни и непознати, както изглеждаха на реконструкциите и илюстрациите преди десетилетия, а съвременните птици са техни доста близки роднини.
Повече за дакотараптора ще научите, ако чуете звуковия файл с материала, подготвен от Мария Йорданова.