Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Свиването на икономиката ще продължи, но нека помним, че китайското правителство всъщност иска това да се случи. Много години китайската икономика растеше много бързо, дори с двуцифрени ръстове, което беше много добре за Китай и за много инвеститори, които работят на китайския пазар. Това обаче не е устойчив ръст. Затова в момента китайското правителство се опитва да преструктурира икономиката и да намери нов баланс. То иска да се премине от икономика, движена основно от строителството, промишленото производство и недвижимите имоти в икономика, която е ориентирана към услугите и е движена основно от потреблението. Също така трябва да се премине към производство, което е на по-висока стойност. Това е направлението, избрано от китайското правителство, което ме кара да мисля, че забавянето ще продължи, докато тече този процес.
Не смятам, че има повод за паника, важно е да имаме предвид, че случващото се на фондова борса не е най-добрият критерий, за да оценим развитието на китайската икономика, посочи още Кенет Джарет:Знаете, че правителството се намесва активно на фондовата борса и има сравнително малък брой участници. Спадът на индексите все пак показва страховете от свиването на китайската икономика и от правилността на правителствените политики... Когато говорим за световната икономика, има големи притеснения за нейното забавяне именно заради Китай. Все пак тази държава е основен консуматор на суровини и когато икономиката й се свива, се потребяват по-малко от тях. Това автоматично води до намаляване на цените на суровините. Вижте борсата в Шанхай. Когато има спадане тук, това веднага рефлектира в Ню Йорк, Хонгконг и други пазари по света.
На въпрос "Възможно ли е забавянето на китайската икономика да премине в рецесия?" Джарет отговори:
Не мисля, че ще се стигне до там. Първо, целта на правителството е да има растеж от 6,5 % годишно, което е много амбициозна задача. Ако Китай успее да го постигне, икономиката на страната ще продължи да бъде една от най-бързорастящите в света. Разбира се, има много хора, които оспорват достоверността на данните на китайската статистика и смятат, че забавянето е доста по-голямо, отколкото виждаме. Въпреки всичко, аз не мисля, че ще се стигне до отрицателни стойности и рецесия. Все още има голямо потребление сред средната класа, има доста добри резултати при инфраструктурата и промишлеността. Освен това имаме монетарна и фискална политика, която цели именно да стабилизира китайската икономика.