Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Борисов: С ДПС в управление няма да ме видите, но в опозиция - да

| обновено на 19.01.16 в 12:47
Снимка: БГНЕС


Евентуални предсрочни парламентарни избори ще донесат нестабилност пред страната, заяви премиерът Бойко Борисов в рамките на 10-ото издание на срещата "Бизнес-правителство" в присъствието на еврокомисаря Йоханес Хан, на когото припомни драматични усилия за възстановяване на доверието към страната, след като провалени преди години проекти са успешно изградени:

Но този път няма да се направи лесно правителство. С цялото ми уважение към политическите партии, да го имат предвид. Гарантирам провала за това правителство - че няма да стане, защото, многократно съм казал: „С ДПС в управление няма да ме видите“, но в опозиция - да. Тези, които искат вот на недоверие, сега или са против правителството - БСП, ДПС, „Атака“, ДСБ. Шансът им е и искат да ни свалят! Добре! Свалят днес и утре те трябва да направят правителство. Ще ми е много интересно да ги гледам как ще направят правителство! Защото те на моята порта няма да почукат, а и да почукат няма да им отвори никой. Между другото следват президентски избори октомври, сиреч, никакъв шанс партиите да седнат да говорят разумно! Никакъв шанс!! Сиреч война поне до догодина по това време. Така, че всеки, когато вади ножа, трябва да знае, че и от нож се умира, а от името на правителството мога да ви кажа, че до последно ще се борим за тази стабилност и ще я отстояваме.

Пред бизнеса президентът Росен Плевнелиев призна, че не би искал за трети път да прави служебно правителство, но не скри, че всеки ден у нас и страните от региона се вижда сблъсъкът между олигархичния модел, подхранван от сенчести структури, и истинското предприемачество. Проблемът не бива да се замита, каза той и отправи послание и към правителството да предприеме действия от ключово значение като не изключи и конституционни промени:

Въведете работеща система на правораздаване! Въведете електронни услуги и електронно правителство за гражданите! Въведете пълна прозрачност в обществените поръчки! Въведете антикорупционно законодателство, а защо не и последваща реформа, промяна в Конституцията. Всичкото това - с цел да задълбочим реформите, за да имаме шанс да върнем доверието на гражданите, на инвеститорите.

В отговор за необходимата съдебна реформа, премиерът Борисов заяви, че в парламента по график ще бъдат внесени пет законопроекта, включително и антикорупционният закон на Меглена Кунева.

В същото време в закона за съдебната власт трябва да се направи всичко, което донякъде не успяха с промяна на Конституцията, защото промяна на Конституцията се прави с гласове. Тя си е и математика. Би могло така да се направи, и ние ще работим по това, че да се осигури независимост на прокурорите, които работят по дадените дела. С една дума горе-долу сме наясно какво трябва да се направи.

За бежанската криза Борисов припомни старата си позиция, че границите на Европа трябва да се затворят. Разкритикува и позицията на европейски държави, че ще започнат да връщат бежанци там, откъдето са влезли:

Този хаос с влаковете, с рейсове да се извозват бежанци да се вкарват в сърцето на Европа, доведе до тежък пробив в Шенген. Разбира се Виктор Орбан много шумно го прокламираше, но аз на всички срещи на ЕНП им казах: Нека да затворим и да постъпим, както братята американци. След това със зелени карти, който иска да дойде, но да бъде проверяван от службите. Надявам се да излезем и от тази ситуация. Виждате, все повече в Европа натискът върху правителствените ръководители нараства.

Пред Европейската комисия Борисов е предупредил за това, че България ще бъде наказана заради евроатлантическата си лоялност и призна, че е бил подложен на натиск:

Това беше "Южен поток", стана "Турски поток" с цялата тенденция да бъде обиколена България, с разбира се мълчаливото съгласие на Гърция, с мълчаливото съгласие на Македония и Сърбия. Сега, когато се сблъскаха двамата титани, от нас се иска да заявяваме, че или сме проруски или протурски. Не. Ние нито сме проруски, нито сме протурски. Ние, като държава, имаме своята ясна евроатлантическа политика и искаме да имаме добросъседство с нашите съседи и се надяваме, че те също го разбират и трябва да спазват тези правила.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!