Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Всичко, което знаем засега, е, че те ще запазят добива на настоящите нива, което всъщност изобщо не е изгодно и не може да се нарече "страхотна сделка". Те не казват, че ще намаляват, но няма да увеличават. Русия добива 10,8 млн. барела дневно, Саудитска Арабия - 10,25 млн. барела дневно. Това продължава да бъде твърде голямо количество или казано по друг начин, ефектът ще бъде незначителен.
Цените, които виждаме към момента, около 35 - 40 долара за барел. Това е нивото, около което очаквам да виждам цените през цялата година. Догодина може би ще е малко по-високо. Може би ще се задържи по-скоро около 40 долара за барел. трябва да имаме предвид и евентуални непредвидени обстоятелства - лошо време, някакво природно бедствие или задълбочаване на някои геополитически конфликт. Това ще промени ситуацията изцяло.
Според Джон Хол споразумението за "замразяване на добива" има по-скоро геополитическо значение, отколкото пазарно.
Русия, Саудитска Арабия и Ирак, може би, седят на една маса, Саудитска Арабия е срещу Русия и Иран заради Сирия. Също така Саудитска Арабия е срещу Иран и Йемен. Ето защо, въпреки че те говорят единствено за петролни пазари, всъщност става дума за водене на война - директно и индиректно. Те се опитват да заставят Иран да върне участието си на пазара в ситуацията от януари, което фактически означава - Иран да не може да добива още петрол. Т.е. те се противопоставят на Иран и участието му на петролния пазар. В същото време Саудитска Арабия се противопоставя на Русия, с която са в конфликт заради Сирия. Затова казвам, че геополитическото напрежение е ключово за случващото се с цените на петрола.
Добавянето на около 5 долара за барел на цената догодина е нормално, смята Хол, според когото това ще раздвижи и индустрията с шистовите добиви. За разлика от суровия петрол обаче, добивът на шистов газ може да бъде спрян или възобновен веднага.
Петролът ще поскъпва, но много бавно, смята и Андрю Липоу, който ръководи една от големите петролни компании в Съединените щати:
В дългосрочен план - това, на което се надяват държавите от ОПЕК и тези, които не членуват в организацията, е, че със "замразяването" на добива на настоящите нива и нарастващата нужда от доставки на петрол, ще се балансира настоящата ситуация на свръхпроизводство.
Мисля, че ще отнеме няколко години, защото в момента светът е пренаситен, така че цените със сигурност ще останат ниски до края на тази и средата на следващата година. Това означава, че инфлацията ще расте с по два до три процента поне до 2018-та година.
Вероятно прогнозите за растеж до 3 % тази година, направени от Организацията за икономическо сътрудничество и растеж, са верни, смятат експертите. И допълват, че въпреки забавянето на икономиката, важното е, че все още има растеж.