Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Отиде си Николаус Харнонкур – диригентът благородник

Николаус Харнонкур

Австрийският диригент с благородническа кръв е починал на 5 март, на 86-годишна възраст, заобиколен от най-близките си. Граф д'Арнонкур беше пряк наследник по майчина линия на император Леополд II от Хабсбургската династия.

Николаус Харнонкур е един от пионерите във възраждането на бароковата музика и запознаването на публиката с исторически информираните практики. 17 години работи като виолончелист във Виенския симфоничен оркестър, дирижиран тогава от Херберт фон Караян, а през 1953 година Харнонкур основава заедно със съпругата си Алис и чембалиста Густав Леонхард един от най-ценените в света ансамбли със старинни инструменти – Консентус Музикус Виена.

След дългогодишна и изключително успешна дейност, съпроводена с почти всички най-престижни почетни отличия по света, през декември 2015 година Николаус Харнонкур се оттегли от сцената поради здравословни проблеми. Той се сбогува в саморъчно писмо до присъстващите в залата на поредния концерт на Консентус Музикус Виена.

Дейността му се смята за основополагаща, затова през 2011 година Арнонкур е обявен от BBC Music Magazine за един от петте най-влиятелни диригенти в музикалната история. Въпреки това до последния си дъх той се бори против образа на диригентите-тирани и казва с усмивка, че "маестро" е подходяща титла само за бръснаря му. За самия него музикантите от оркестъра винаги са били партньори.

Николаус Харнонкур оставя след себе си огромно наследство от записи. Поклон пред паметта му!



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!