Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Ние се опитваме да правим прогнози колкото може по-добре, но за повече от няколко дни, най-много 5, ние не можем да изобщо да бъдем точни. Все по-често ще виждаме промени от ден за ден във времето и това е напълно нормално. Ако вятърът идва от запад, вероятно времето ще бъде по-влажно и задушно. Ако идва от север, ще бъде по-студено. Това е нормалната промяна на високо и ниско налягане. През годините имаше ситуации на много сухи лета, но сега виждаме, че в Западна Европа има сериозна промяна. Това обаче е част от промените, причинени от глобалното затопляне. Температурите се повишават навсякъде по света. Това означава, че ще има и повече валежи, вероятно те ще бъдат по-чести и по-силни.
Промените в климата са по-разпознаваеми при по-високите географски ширини. Например, ако отидете в скандинавските държави, в арктичните територии, там глобалното затопляне се е отразило с по-високи температури и съответно по-силни валежи. Съвсем ясно е, че ако става по-топло, на земята ще пада повече вода. Същото е като да прострем мокрите си дрехи при топло време или при студено време. Ясно е, че в първия случай те ще изсъхнат по-бързо. По-топлият въздух създава повече влажност, а тази влажност трябва да падне някъде. Ето защо казвам, че затоплянето води до по-чести и по-силни валежи в Северна Европа. В същото време все повече се очертава тенденция на засушаване в Средиземноморието и Северна Африка.