Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

НИМ показва за първи път короната на цариците от Второто българско царство

Снимка: БТА
Копие на короната на българските царици от Второто българско царство беше представено в Националния исторически музей. Бижуто, символ на държавността, е копие на истинската корона, носена в периода между 1204 и 1395 от цариците Ирина, Теодора, Мария.

Короната е подарена на българския цар Калоян през 1204 година от папа Инокентий Трети и вероятно е носена от всички български владетели, обясни директорът на НИМ проф. Божидар Димитров. Той уточни, че копието на короната има стойността на оригинала, тъй като според българското законодателство, за оригинал се считат първите три копия на даден предмет, когато те са изработени от същите материали и са със същите размери.

Общо пет човека са участвали в изработката на короната, отнела година, обясни професор Божидар Димитров и допълни:

Всяка държава има материализирани символи, които тя смята, че крепят националната индентичност, явяват се символ, в случая короната - на държавност. Освен мой професионален дълг е и отечествен дълг да възстановя това, което мога - Голямата базилика, например и короните на българските царе.


Короната от злато, перли и полускъпоценни камъни може да бъде видяна в Слънчевата зала на Националния исторически музей.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!