Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Албена Янева от Българското сдружение на болните от болест на Бехтерев посочи, че за година, откакто Касата плаща най-модерното лечение, изискванията за достъп до него нарастват:
Вече няколко пъти протестираме. Това е амбулаторната процедура по отпускане на биологичните лекарства за сега започващите това лечение. Процедурата е усложнена, съпроводена е с изискване за диспансеризация, а същевременно това забавя лечението на болните с около година, което за тези тежки заболявания е страшно.
От пациентските организации настояват да отпадне изискването за диспансеризация на болните, а амбулаторната процедура да излезе от болничното лечение и да влезе в извънболничната помощ, каза Роза Чеглайска от Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит:
Амбулаторната процедура е остойностена на 22 лева, проследява лечението на всеки болен, който е на тези скъпо струващи, биологични препарати. Тя не бива да бъде включвана в болничното лечение, тя е извънболнична помощ - навсякъде има ДКЦ-та, навсякъде има извънболнична помощ.
Страдащите от ревматоидни заболявания у нас са близо 100 хиляди души. Данните сочат, че много от тях са млади хора и такива в активна възраст, които се трудоустрояват, не могат да водят пълноценен живот и да работят по специалността си, ако тя изисква големи физически натоварвания.
Още за проблемите и затруднената терапия на хората с ревматоидни заболявания ще научите от звуковия файл.