Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Към момента обстановката е нормализирана и спокойна.
Над 400 са задържаните в поделенията на Харманли, Хасково и близки населени места.
Три деца от бежанския център са прегледани в болницата в Харманли, други не са заявили, че желаят да посетят лечебното заведение. Около 600 са децата в бежанския център в Харманли. Те са добре и няма опасност за живота им.
На въпрос дали е щяло да се стигне до тук, ако е имало повече от един лекар вътре в лагера, Петя Първанова посочи, че напрежението се е създало изкуствено и допусна, че бунтът е бил координиран отвън.
Журналисти бяха допуснати в мигрантския център в Харманли, за да видят пораженията след вчерашния бунт.
Ранените полицаи са 24. Един от тях разказа:
В тъмната част на денонощието, когато беше вторият щурм на бежанците, започнаха да хвърчат камъни, колове и всичко, което можеше да бъде хвърлено, палиха контейнери, палиха огньове, бутаха запалени контейнери срещу нас, бутаха водоноска. В един момент, когато нямахме добра видимост, използваха момента да ни щурмуват. Навсякъде хвърчаха предмети. В момента, в който исках да направя крачка напред, ме удари един много голям камък в крака. Такова нещо не ми се беше случвало. Тези хора бяха готови да убиват. Те имаха тактика и подготовка. Това бяха само афганистанци.
Омбудсманът Мая Монолова също беше днес в лагера. Тя остана около три часа и на излизане каза, че се е погрижила за болни и майки с деца:
Останахме три часа тук, за да проследим как един човек с травма на главата или със счупен крак ще бъдат изведени с линейка, за да им се окаже спешна помощ. Настоявахме една бременна жена да бъде преместена в друг корпус. Моят екип вчера е купувал памперси и мляко на малки деца, които са имали нужда от това. Отправяли сме препоръки и преди това, че лагерът е пренаселен и условията вътре не са добри.
Мая Манолова ще настоява за ускоряване на процедурите за бежански статут. По думите й в лагера няма достатъчно лекари и социални работници.
Да се ускорят максимално процедурите за извеждане на чужденци, които нямат право да пребивават. От разговорите, които проведохме вътре никой от тези, които евентуално биха получили бежански или хуманитарен статут, няма намерение да остане в България.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Дора Атанасова.