Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Енергийният регулатор обсъжда поскъпването на водата в София с 18%

| обновено на 03.02.17 в 16:29
Снимка: БГНЕС
Комисията за енергийно и водно регулиране обсъжда предложението на "Софийска вода" за поскъпването на водата в София с 18 на сто. Предвижда се от 1 март един кубик да струва 2 лева и 16 стотинки. В момента водата в столицата струва 1 лев и 82 стотинки. През следващите 5 години тя ще поскъпва ежегодно, докато стигне 2 лева и 69 стотинки за кубик. Изчисленията сочат, че за четиричленно семейство разходите в София ще скочат между 3 и 5 лева месечно според консумацията.

Същевременно "Софийска вода" трябва да намали общите загуби във водоснабдителната си мрежа от 53 процента до 39 на сто през 2021 година. След днешното обсъждане, ако Комисията за енергийно и водно регулиране потвърди предложението си, от март в столицата ще има нови по-високи цени на водата.

Поскъпване на водата ще има в цялата страна, в някои от градовете повишаването на цената ще е значително, обясни Димитър Кочков, член на държавния регулатор.

Дружеството има заложени 15 показателя за качество, които в дългосрочен план трябва да достигнат определени нива, уточни Кочков. Ако Софийското ВиК дружество не спази изискванията за качеството на водата и не намали броя на авариите, това ще бъде взето предвид при определянето на цените, но чак след третата година, т.е. има гарантирано поскъпване за първите три години.

Водоснабдителната мрежа е на 60-70 години и е дошъл моментът, в който тя рухва и трябва да бъде възстановявана, допълни експертът.

Запитан дали новата цена на водата ще затрудни част от хората и ще ги постави в невъзможност да плащат, Кочков коментира идеята за водни помощи по подобие на енергийните и подчерта, че ВиК дружествата могат да направят свои социални програми.

По време на обсъжданията представители на потребителските и гражданските организации определиха поскъпването като непосилно за повечето софиянци. Те предупредиха за възможни протести и поискаха оставката на председателя на КЕВР Иван Иванов

В скоро време тази социална търпимост на софиянци ще я разберете под прозорците на КЕВР. Само едно да ви кажа господин Иванов, че ако продължавате с тази тенденция с капка по капка, да задоволявате исканията на монополистите, в скоро време ще бъдете свидетели на инициатива да искаме вашата оставка, защото повече така не може. Съвсем ще уморите хората, защото те умират сега и от глад, и от студ, и така нататък.


Председателят на Комисията за енергийно и водно регулиране Иван Иванов каза, че за да нямат социално слабите потребители проблеми да си плащат сметките, регулаторът е направил предложение да има две тарифи за водата:

Така, както е за отоплението, отпускане на социални помощи, да се въведат помощи за тези домакинства, които са социално слаби и биха изпитали затруднение при заплащане на сметките си за ползвана вода.

Интервюто на Юлияна Корнажева с Димитър Кочков можете да чуете в звуковия файл.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!