Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Защо есемесите на кирилица са по-скъпи от тези, написани на латиница

Снимка: БГНЕС

Защо съобщенията, изписани на български език, са двойно по-скъпи, отколкото тези, изпратени на латиница? От Комисията за регулиране на съобщенията обясниха, че писането на съобщения на латиница е по-евтин вариант.

Интересно е обсъждането между потребители във фейсбук за цената на есемесите, написани с български букви, и за тези, написани на латиница. Гражданите се питат защо в сметките на мобилните оператори те се таксуват различно. Кирилицата е третата официална азбука на Европейския съюз, пишат още те и не могат да разберат дали мобилните компании у нас дискриминализират хората, като ги карат да плащат повече, когато използват кирилица вместо латиница.

Веселин Божков, председател на Комисията за регулиране на съобщенията, отговори:

Трябва да подчертаем, че дължината на кратките текстови съобщения и кодирането на различни езици са определени в международните стандарти. В едно кратко текстово съобщение могат да бъдат предадени до 160 символа на латиница и до 70 символа на кирилица. В този аспект може да се каже, че писането на латиница излиза по-евтино.

В звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Веселин Божков.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!