Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Първият концерт, на който имах удоволствието да присъствам, беше на един от най-добрите баритони на нашето време – Матиас Гьорне и пианистката Мария Принц с цикъла от 12 песни по музика на Йоханес Брамс „Хубавата Магелона“. Този проект дойде в Русе след като миналата година имаха възможност да го видят меломаните в София, Пазарджик и Стара Загора. Тази прелестна романтична приказка за любовта с щастлив край бе поднесена по великолепен начин от Матиас Гьорне и Мария Принц, разказвана между отделните песни от актьора Симеон Лютаков.
След концерт в София, и в Русе публиката беше очарована от 12 Ensemble - тези млади хора впечатлиха със звукоизвличането, спойката между тях и интелигентното музициране. И, разбира се, с факта, че към струнния квинтет от Моцарт и двете произведения от Рихард Щраус, те бяха добавили в програмата си творба на българската композиторка, израснала в Лондон, Добринка Табакова. Композицията е озаглавена „Така различни пътеки“.
Русенката Мариета Петкова отново зарадва съгражданите си с присъствие на концертния подиум, но, разбира се, едно от най-дългоочакваните събития на фестивала "Мартенски музикални дни" беше премиерата на операта „Кавалерът на розата“ по музика на Рихард Щраус – втора среща на трупата на Русенската опера и режисьорката Вера Немирова след разтърсващата постановка на „Катерина Измайлова“ от Шостакович, поставена точно преди две години на фестивала. Ако реализацията на „Катерина Измайлова“ може да се определи като музикален героизъм, то реализацията на „Кавалерът на розата“ е истински музикантски подвиг. В ролята на Маршалката блестеше сопранът Мария Цветкова, а Вера Немирова беше поканила трима германски певци за солистичния състав, с които е работила в Германия – великолепните Франк ван Хове в ролята на барон Окс, Мари Луизе Дресен като Октавиан и Лини Гонг – Софи. Красивият декор е пристигнал в Русе от оперния театър във Ваймар, където прочутата българска режисьорка постави същата опера в края на 2014 г. Вера Немирова разказа по време на престоя си в Русе и за нещо много интересно, което беше реализирано през октомври 2016 година – детската опера „Котката Иванка“, написана по нейно либрето и играна успешно в камерната опера в Хамбург. Това беше нейният дебют като автор на либрето.
И още познати на русенци лица бяха очаквани с нетърпение - проф. Минчо Минчев изнесе концерт в дуо със сина си Николай Минчев, а в две поредни вечери в Доходното здание свириха големия виолист Юрий Башмет и неговия ансамбъл "Московски солисти". За първи път на една сцена с тях беше и българското клавирно дуо Аглика Генова и Любен Димитров.
Чуйте подробности в репортажите и срещите от Русе, както и документални записи от тези няколко събития. Ще ги откриете в звуковите файлове.