Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
Още другата седмица се очаква да бъде подписан договорът, който определя регламента за излъчването на програмите. Това за нас е истински важен жест, каза Йовичич:
Ще използваме всички програми, които ще получим от БНР и от България, защото наистина нашата публика се нуждае от българската реч, от оригиналната реч на българите от България и новините от България. Сръбските медии - радио и телевизия, има възможност всеки един да гледа, обаче от България не чак толкова и затова смятам, че трябва да има повече български програми, на български език, от България.
Излъчването на предавания на БНР ще помогне и на образователния процес, посочи Снежана Симеонова, директор на гимназията "Св. св. Кирил и Методий" в града:
Винаги са ни добре дошли материали от областта на образованието, тъй като ние сме българи извън България. Много ни е важно да слушаме българска реч. Специално за нас, в гимназията, са добри тези образователните програми, особено свързани с българския език и литература.
Генералният директор на Българското национално радио Александър Велев подчерта, че институцията ще помогне с каквото може на нашите сънародници:
По този начин слушателите в Цариброд ще имат възможност да се докоснат до българския език, съвременния български език, да чуят новини от България, да чуят личности от България, това ще бъде и в изпълнение на нашите намерения, по принцип за програми за диаспорите извън страната. Договорът най- вероятно ще бъде подписан още в понеделник и веднага ще започнем да обменяме материали, да предоставяме музика, да предоставяме културни програми, да предоставяме новинарски програми на Радио и телевизия Цариброд, каза Александър Велев.
Относно законовата регламентация за излъчването на програми на малцинствата в Сърбия Драган Йовичич допълни:
Законът за малцинствата в Сърбия е много широк и ние имаме възможност да излъчваме всяка програма, която получим от Република България, дори ние сме длъжни поне 50 процента от програмата да е на български, като малцинствена медия. Така че няма да има проблеми: БНР е БНР, държавно радио, европейско радио и всички програми, които получим от БНР, ще са и европейски програми. Няма да има никакви проблеми и нарушаване на регламента в Сърбия.
Генералният директор на националното радио Александър Велев заяви, че институцията ще помогне с каквото може на нашите сънародници.
Още за инициативата слушайте в звуковия файл.