Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Първан Симеонов: В парламента има голяма доза псевдотеми

Арман Бабикян: Хората не разбраха кога започна парламентарният сезон, но разбраха кога свърши

Снимка: Ани Петрова, БНР

Парламентът приключва политическия сезон с препитване на министри и излиза във ваканция до 1-ви септември. Колко точно закони, решения и декларации са приети, ще стане ясно утре. 44-то Народно събрание ще бъде запомнено с рекорден брой отнети депутатски имунитети – девет. Работата му мина на фона на различни скандали – около ремонта на НДК, междуетническото напрежение в Асеновград, паметника на Бузлуджа и суджука. С какво се отличава изминалия парламентарен сезон според политолога Първан Симеонов:

По-ниската законодателна активност на парламента според мен се дължи на много простия факт, че този парламент се явява своего рода продължение на предходния, тоест няма някаква рязка промяна. Обикновено резките промени, новите мнозинства, новите във властта, запретват ръкави и нещо започват да правят, нови закони. Тук няма такава стръв. Второто, което прави впечатление, несъмнено е голямата доза псевдотеми - скандали, които или служат за отвличане на вниманието от действително много по-скандални неща, или просто се услаждат в иначе бедния откъм новини летен сезон. Третото, което прави впечатление в този парламентарен сезон, е яркото противопоставяне управляващи - опозиция - нещо, което бяхме позабравили в предишния парламент
.

За пиар експерта Арман Бабикян най-характерното за този парламентарен сезон е, че хората не са разбрали кога е започнал, но са разбрали кога е приключил:

Тъй като имахме изключително нединамичен работен порядък и заседания, които завършваха за 28, за 47 минути. Общо взето не се преработи Народното събрание.

Първан Симеонов коментира и ораторските умения в 44-тото Народно събрание:

Знаете модната теория, че живеем във времена на постистина, когато имиджът, разказът, интерпретацията са по-важни от факта. Неслучайно и ГЕРБ, и БСП вкарват в парламента интерпретатори, разказвачи, журналисти, оратори, а не толкова политици. Разбира се, като няма кой знае каква законодателна дейност, най-любопитно става говоренето. Говоренето в парламента беше изнесено от точно тези медийни остриета - Тома Биков, Александър Симов, Елена Йончева, Антон Тодоров. Тези имена си струва да се запомнят. Внасят известно раздвижване в политическото говорене в България.

Арман Бабикян подчерта: 

Атрактивни изказвания имаше, но ако трябва да отличим някой, който си е свършил работата и то в полза на своите избиратели, честно казано, не мога да се сетя за никого.

Кратък обзор на дейността на парламента до лятната ваканция чуйте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!