Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Българските концертмайстори: Маргарита Щерева от Амазонската филхармония в Манаус, Бразилия

Маргарита Щерева

Маргарита Щерева е родена през 1971 г. в семейството на музиканти. Започва да свири на цигулка едва 3-годишна. Осиновява я цигулковият педагог Михаил Щерев и когато е на 5 години влиза в експерименталния клас в софийското музикално училище. Завършва го през 1990 г. Година по-късно е приета в Музикалната академия, а едновременно с това започва работа в Софийската опера. Нейни преподаватели са проф. Йосиф Радионов и проф. Дора Иванова. Участва и в майсторския клас на Вацлав Худачек в Германия.

През 1997 г. Маргарита Щерева заминава за Бразилия. В град Манаус започва работа в оркестър Amazonas Filarmônica. В него са събрани музиканти от много страни: бразилци, аржентинци, чилийци, перуанци, американци, германци, руснаци, беларуси и голяма група българи. След няколко години на поста водач на втори цигулки, през 2004 г. българката печели конкурс за концертмайстор на оркестъра. Свирила е и като солист в произведения от Чайковски, Бетовен, Паганини, Шостакович и Сен-Санс.


През 2002 г. Маргарита Щерева започва преподавателска дейност в Държавния университет на Манаус, където от 2011-а е на постоянна работа.

В рубриката „Българските концертмайстори“ на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ Маргарита Щерева разказа за пътя си от България до концертмайсторското място в Амазонската филхармония. Чуйте в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!