Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.
Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.
Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.
През месец август в рубриката „Годишнини“ на предаването „Алегро виваче“ по „Хоризонт“ отбелязахме 70-годишния юбилей на един от водещите български оперни театри - Варненската опера. Официалното ѝ откриване е на 1 август 1947 година.
Като голямо пристанище и търговски център, Варна е град, в който по-лесно прониква европейската култура след Освобождението. Още през 1896 година любителски състави изпълняват хорове из опери. Първият опит за създаване на оперен театър е през 1920 година, когато започва да функционира операта „Лада“ по инициатива на Александър Кръстев, Пресиян Дюгмеджиев и Димитър Младенов, а солистите певци са руски емигранти. Подготвят две опери: „Демон“ от Рубинщайн и „Травиата“ от Верди, но поради материални затруднения след две години операта прекъсва съществуването си.
Вторият опит за създаване на опера е през 1922-ра - това е „Оперната дружба“ по инициатива на капелмайстора Александър Наумов и учителя по музика Крум Мумджиев, който е също и певец солист. Подготвят „Камен и Цена“ от Иван Иванов и Вацлав Кауцки, и “Царицата на чардаша“ от Калман.
През 1929 година се прави и трети опит - създава се Варненската градска общинска опера с главен художествен ръководител прочутия певец и режисьор Стефан Македонски. За трите години дейност операта подготвя три постановки: „Травиата“, “Севилският бръснар“ и „Цвета“. И въпреки че престава да съществува през 1932 година, още 5 години тези постановки се играят на Летните музикални тържества в града.
Едва през 1947 година излиза указът за създаването на държавен оперен театър във Варна. За бъдещата трупа се подбират с конкурс 15 певци - сред тях бъдещия голям наш тенор Никола Николов, Лиляна Анастасова, Йорданка Тенчева, Петър Петров, Добринка Влахова, Янка Кючюкова, Станка Николова, Йордан Чифудов, започнал кариерата си още в Общинската опера, Светослав Рамаданов и Лиляна Василева - последните двама впоследствие солисти на Софийската опера. Хор „Морски звуци“ и хорът на Радио Варна съставят хора на операта, участва и новосъздадения през 1945 държавен симфоничен оркестър. За главен художествен ръководител е назначен големият български певец и режисьор Петър Райчев.
За развитието на трупата в следващите 7 десетилетия чуйте повече в звуковите файлове, които съдържат и музикални записи, съхранени в богатата фонотека на БНР.