Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Истанбулски музикален фестивал 2018

Истанбулският музикален фестивал е в разгара си. Тазгодишното издание започна на 23 май и ще продължи до 12 юни. Фестивалът се провежда за 46-и пореден път, а лайтмотивът през 2018-а е „Семейни връзки“.

Във фестивала участват около 500 турски и чуждестранни музиканти, които се включват в 22 концерта на 17 различни места. Йешим Гюрер Оймак е директор на фестивала от 12 години. Тя припомня, че „фестивалът беше основан през 1973 г. заедно с основаването на Истанбулската фондация за култура и изкуство под името „Истанбулски фестивал.“ Той започна като фестивал за класическа музика с малко джаз концерти, но основно за класическа музика.“ Понастоящем фестивалът е само за класическа музика, тъй като има отделно джаз фестивал, кино и театрален фестивал. Същата фондация е организатор и на едно от най-мащабните събития за съвременно изкуство в света - Истанбулското биенале.  


Защо избраният надслов е за семейните връзки? Йешим Оймак обяснява:
„Довели сме изпълнители от едни и същи семейства – съпрузи, бащи и синове или дъщери, братя и сестри. Знаем, че слушането на музика или свиренето правят хората щастливи и ги свързват. Учените твърдят, че така се увеличава нивата на ендорфина – хормона на щастието. Когато изпълнявате музика заедно, имате еднаква цел. Изпълнявайки еднаква пиеса, дишате заедно, наслаждавате се на музиката заедно и тогава това е колективно усилие – да превърнете нотите в реалност, в музика.“

Местата на провеждане на концертите будят любопитство. Ефруз Чакъркая, помощник-директор на фестивала, пояснява: „Използваме различни местоположения в града, някои са исторически обекти, които използваме за пръв път тази година. Имаме концерт в синагогата „Неве Шалом“, историческата жп гара "Сиркеджи", Музеят на техниката „Рахми Коч“. В рамките на серията от концерти „Музикален път“ ще използваме църкви и синагоги, намиращи се в кварталите "Каракьой" и около кулата Галата. Друг интересен проект е, че ще използваме Капалъчаршъ (големия покрит базар) за втори път тази година за концерт с традиционна музика - Мелодиите на Истанбул.“

Както навсякъде, и тук има трудности – предимно липсата на концертни зали с подходяща акустика и финансовите проблеми. Основен „дом“ на фестивала е църквата „Света Ирина“, превърната в джамия след завладяването на Константинопол от османците. Липсата на зали обаче довежда до провеждането на концертите във всички тези исторически забележителности или неочаквани места. "Така се използва характера на града като естествена среда, което добавя много добри турски характеристики и идентичност.“- добавя директорката на фестивала Йешим Оймак, която изразява надежда, че „Турция и България са съседи и съм сигурна, че съществуват много възможности да си сътрудничим и да обменяме идеи. В края на краищата, да бъдеш съсед означава да споделяш еднаква култура. До момента не сме имали възможност да работим заедно с нашите български колеги, които организират фестивали, но бихме били много щастливи да ги видим занапред на нашите събития и да намерим пътища за сътрудничество и съвместна работа в бъдеще.“

Българското участие в Истанбулския музикален фестивал тази година е в лицето на композиторката Добринка Табакова, чийто Концерт за две пиана и оркестър беше в програмата за 5 юни в концерта на Амстердамската симфониета, а цигуларката Зефира Вълова е лидер на ансамбъла за старинна музика "Il Pomo d'oro", който партнира на оперната певица Джойс ДиДонато в проекта ѝ "Във война и мир", получил престижната награда ECHO Klassik 2017.

Още интересни подробности за звездните гости и новаторските проекти на тазгодишния Истанбулски музикален фестивал чуйте в кореспонденцията на Мариян Карагьозов в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!