Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Омбудсманът: Абсурд е само енергийните дружества да могат да обжалват решенията на КЕВР

До месец ВАП ще реши дали ще протестира пред съда увеличението на цената на тока и на парното

| обновено на 04.07.18 в 14:24
Снимка: БГНЕС


Омбудсманът определи като "абсурд" законовата възможност единствено енергийните дружества да могат да обжалват решенията на енергийния регулатор за цените на природния газ, топло- и електроенергията. Манолова каза това във връзка с решението на Конституционния съд от вчера, с което се отхвърля възможността граждани да обжалват ценовите решения на КЕВР:

"Нали разбирате какъв е абсурдът? ЧЕЗ, например, има право да обжалва актовете на КЕВР, с които се повишава цената на тока. Така е и със Столичната топлофикация. Защо Топлофикация обжалва новото решение за цената на парното, след като тя е удовлетворена изцяло? На практика ощетените са гражданите, а те не могат да атакуват тези решения, които са важни за всяко българско домакинство". 

Манолова внесе иск в прокуратурата срещу решението на енергийния регулатор да повиши от 1 юли цените на тока и парното.

До месец Върховната административна прокуратура (ВАП) ще реши дали ще протестира пред съда увеличението на цената на тока с 2 на сто и на парното със 7%, влезли в сила от 1 юли с решение на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР). Иск срещу това решение в прокуратурата внесе омбудсманът. 

"КЕВР трябва да разберат, че те не са абсолютно безконтролни и над закона, и че няма инстанция или институция, която да може да иска проверка на техните актове", подчерта Манолова.

"Върховната административна прокуратура ще изиска от регулатора над 30 преписки и след това ще бъде взето решение дали увеличението на цените ще бъде оспорено в съда", обясни заместник главния прокурор Ася Петрова. 

"Съдът, ако възприеме нашата теза, че решението на КЕВР е взето в нарушение на процедурата или в нарушение на закона, ще отмени това решение. Ще трябва да уточним и това, че оспорването на решенията на КЕВР не спира изпълнението на тези решения. Такъв е законът“. 

Според Мая Манолова повишение не се налага, защото в края на миналата година тези цени не са били намалени, въпреки поевтиняването на газа с около 7%. 

"Тоест, КЕВР коригира цените само когато са в ущърб на гражданите“, заяви Манолова в съобщение до медиите. 

Вчера Конституционният съд отхвърли възможността граждани да обжалват решенията на регулатора за цените на тока и газа. Делото бе образувано през март по искане на омбудсмана.

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Андрей Борисов.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!