Вашите сигнали остават "глухи" за институциите, сблъскали сте се с проблеми или пък сте станали свидетели на интересна история, която искате да разкажете.

Вече има как – на специална платформа в сайта на БНР очакваме вашите снимки, видеа и кратко описание.

Пишете ни на "Подай сигнал", а нашите репортери ще направят проверка и ще разкажат в ефира на БНР, ще го покажем във "Вашият сигнал" на сайта ни и в социалните мрежи.

Едва всяка 9-а публична сграда е достъпна за хора с увреждания

Снимка: Георги Корнейков, БНР
България има системен проблем с осигуряването на градска среда, която да е достъпна за хората с увреждания, посочиха от Комисията за защита от дискриминация. От април до септември експертите са проверили 538 публични сгради в страната и са установили, че само 60 от тях са достъпни. Съотношението на достъпните към недостъпните сгради към момента е почти 1:9, подчертават експертите.

Проверките на Комисията за защита от дискриминация са част от безсрочната кампания на институцията за достъпна среда, чийто старт бе даден в края на миналата година. От проверените 538 публични сгради 478 се оказали недостъпните за хората с увреждания сгради в страната и по тях са стартирани производства, обясни Петър Кичашки.


Проверките на експертите ще продължат, тъй като кампанията за осигуряван на градска среда, достъпна за хората с увреждания, е безсрочна. В рамките на инициативата, експертите проверяват публични общински, държавни и частни сгради на различни места в страната. Ако зданията са достъпни за хората с увреждания, КЗД издава сертификати за достъпност за тях, а ако не са, се образуват производства, в рамките на които, при неизпълнени предписания на комисията, може да се стигне до глоби в размер на 20 000 лв. 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!