България и Русия потвърдиха своите ангажименти към реализацията на общите енергийни проекти. Това стана ясно след днешните срещи в Москва на министъръра на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков с неговия руски колега Сергей Шматко и с вицепремиера Сергей Собянин.
Министър Трайчо Трайков и неговия руски колега Сергей Шматко обсъдиха докъде е стигнала реализацията двустранните енергийни проекти. Решението за минаване на газопровода „Южен поток” през турската част от Черно море по никакъв начин не засяга ролята на България в този проект, заяви министър Трайков.
На въпрос дали е станало дума и за появилите се спекулации, че България може да бъде наобиколена, той отговори: Стана дума, но това за тях изобщо не е тема- това е несириозно. Но ние още веднъж заявихме принципната си подкрепа за този проект и желанието си да работим най-конструктивно за неговото изпълнение.
Как ще се преразпределят дяловете в АЕЦ „Белене” ще се решава след като бъде ясно дали германската компания Ер Ве Е ще участва в проекта. Ако тя се откаже, България сама ще трябва да решава не за 20-30, а за 80 процента, които да предложи на инвеститорите, посочи Трайчо Трайков.Днес той е бил информиран от руския си колега за интерес към централата от страна на италиански фирми.
Ако петролопроводът „Бургас- Александруполис” е икономически обоснован и отговаря на всички изисквания, той ще бъде построен, са декларирали днес двете страни.
Министър Трайков е поставил и въпроса в най-скоро време да започне подготовката на нов договор за доставка на газ. Възможно е разговорите за това да започнат още идната седмица, когато в София ще бъдат експерти от Газпром за обсъждане на „Южен поток”.