Въпреки признаците, че темпото на съживяване на глобалната икономика се ускорява, милионите уволнени служители в периода на най-тежката рецесия през последните 70 години едва ли ще могат да си отдъхнат в близко бъдеще, тъй като безработицата продължава да се увеличава в много от най-големите икономики по света, прогнозира Грег Келър от Асошиейтед прес.
Обикновено възстановяването на заетостта изостава от повишението на други показатели за здравословното състояние на икономиката, тъй като компаниите се въздържат от наемането на нов персонал в ранните етапи на възстановяването. Подемът, отчетен неотдавна в САЩ, Франция, Германия и други държави, бе стимулиран основно от временни фактори като попълване на запасите в промишлеността след замразяването на разходите, както и милиардите, похарчени за стимулиращи програми.
ЕС прогнозира, че безработицата в еврозоната ще се увеличи до 10,7 процента през 2010 г. спрямо 9,5 на сто през тази година. Индексът на безработицата в 30 те богати държави, които членуват в Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (ОИСР), варира от ниски равнища от 3,5 процента в Холандия до 18,3 на сто в Испания, показват данни, публикувани през септември.
В развиващия се свят кризата също нанесе сериозни щети. Безработицата в Бразилия, изглежда, се стабилизира, но в Мексико, след като достигна 13-годишен максимум през август, продължи да нараства - до 6,4 процента през септември. Равнището на безработицата в САЩ превиши през октомври символичния праг от 10 процента за първи път от 1983 година, което показва, че възстановяването на най-голямата икономика в света ще бъде бавно и неравно.