Доларът поевтиня спрямо еврото в сряда, като заличи най-голeмият си ръст от вторник за последните три седмици. Излезлите макроикономически данни за американската икономика промениха мнението на пазарните участници, че основната лихва ще остане на рекордно ниското си ниво само до началото на 2010 година.
Индексът на потребилските цени CPI за октомври се покачи с 0.3% на месечна база, като очакванията бяха за ръст от 0.2% след положителните 0.2% за септември.
Основният индекс на потребителските цени в САЩ се покачи с 0.2% на месечна и с 1.7% на годишна база, като за септември индексът се повиши съответно с 0.2% и 1.5% за месечна и годишна база. Тези данни подкрепят Федералния резерв в политиката им да продължат да поддържат ниски нива на инфлация.
Слабото повишение на инфлацията бе възприето от пазарните учасници като сигнал, че ФЕД е още много далеч от повишаване на лихвените нива от рекордно ниските им стойности.
В резултат, доларът бе подложен на натиск и поевтиня с 0.9% спрямо еврото до 1.4990 долара. Спрямо йената, зелените пари се търгуваха разнопосочно, като приключиха деня почти без промяна на ниво от 89.32 йени.
Цената на златото отбеляза нов исторически връх над 1150 долара в сряда, след като по-силните от очакваното потребителски цени в САЩ и продължаващото отслабване на долара засилиха инфлационните страхове на пазарните участници. Инвеститорите често прибягват до покупка на злато, като защита от инфлация при понижение на долара. По този начин участниците на пазара търсят алтернативен инструмент за инвестиране.
Декемврийските златни фючърси поскъпнаха с 1.80 долара до 1141.20 долара за тройунция, като през деня варираха между 1136 и рекордната стойност от 1153.40 долара за тройунция.
Цените на петрола се повишиха в сряда, след като официалните правителствени данни показаха неочакван спад на седмичните запаси от суров петрол в САЩ. Американският суров петрол за доставка декември се повиши с 44 цента до 79.58 долара за барел. Лондонският сорт Брент поскъпна с 50 цента до 79.47 долара за барел.
Въпреки усвояването на петролните продукти през миналата седмица, търсенето на суровината продължава да бъде слабо. Потреблението на петролни продукти е намаляло с 4.1% през изминалата година.