Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Преглед на световния печат

Началото на 2010 г., както изглежда, ще влезе в историята като време на небивала психоза около плановете за разполагане на система за Прптиворакетна отбрана в различни страни в Европа и Азия, пише руският „Новие Известия”. В Русия много нервна реакция предизвикаха информациите за предстоящо разгръщане на системата в Румъния и България. Сензация стана молбата на непризнатото Приднестровие да бъдат разположени на негова територия руски ракетни комплекси. Руското външно министерство до момента очаква от българските си колеги обяснения, по повод изразеното преди почти две седмици съгласие на София за разполагане на елементи от системата за противоракетна отбрана на САЩ на българска територия. Тогава руският външен министър Сергей Лавров беше особено възмутен от това, че „българската изненада” последва обявената от президента на Румъния готовност да приеме на територията на страната си елементи от американската противоракетна отбрана.

Първият български еврокомисар Меглена Кунева няма да бъде следващият ръководител на вътрешния мозъчен тръст на Европейската комисия - Бюрото на съветниците по европейска политика пише днес електронното издание "Юропиън войс". Председателят на Еврокомисията Жозе Мануел Барозу настояваше тя да заеме поста. Кунева обаче реши да отклони предложението, продължава изданието. "Виждам се като политик. Бих искала да разполагам със свободата и енергията да отдам познанията си в полза на по-добра България и по-добра Европа", цитира "Юропиън войс" думите на Кунева пред български медии.

Новоизбраният украински президент постави Европейския съюз начело в списъка на задграничните си посещения, пише "Файненшъл таймс" по повод новината, че първата визита на встъпващият днес в длъжност Виктор Янукович в чужбина ще е 
Брюксел. Така президентът иска да потвърди ангажимента си за по-тесни връзки с ЕС, коментира авторитетното издание.

Иран ще проучи японското предложение Токио да обогатява уран за Техеран, за да позволи достъпа на страната до ядрена енергия за мирни цели, заяви председателят на иранския парламент, който е на посещение в азиатската държава, пише местният в-к „Никей”. Офертата „си струва да бъде обсъдена. Искаме да задълбочим диалога в тази насока”, коментира Али Лариджани пред изданието.

По публикацията работи: Мая Бонева
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени