Сигурно е, че данък добавена стойност ще бъде увеличен. Премиерът Бойко Борисов заяви тази сутрин пред Българската национална телевизия, че това ще бъде временна мярка.
Ние ще вдигнем ДДС. С колко изчисляват в момента. И на базата на това, повтарям временна мярка, в момента, когато сработят, догодина или месец, след месец тези мерки, за които говорим, ние ще започнем обратно да го връщаме.
От своя страна министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков обясни, че повишаването на данък добавен стойност не е мярка, която стумулира икономиката.
Това е мярка, която се взема, когато всички останали са изчерпани, защото трябва да се подкрепи бюджетът. Всяко увеличението на данъците, особено на такъв всеобхватен данък като ДДС, е мярка, която не се взема, за да се стимулира икономиката. Винаги действието е точно обратното.
Увеличаването на ДДС ще доведе и до поскъпване на хляба, каза пред "Хоризонт" председателят на асоциацията на хлебопроизводителите Георги Попов. Според него по-голяма поскъпване може да се очаква няколко месеца след увеличението на данъка.
Това е мярка, която се взема, когато всички останали са изчерпани, защото трябва да се подкрепи бюджетът. Всяко увеличението на данъците, особено на такъв всеобхватен данък като ДДС, е мярка, която не се взема, за да се стимулира икономиката. Винаги действието е точно обратното.
От Асоциацията на индустриалния капитал в България смятат, че увеличаването на ДДС ще доведе до нарастване на сектора на сивата икономика. Според нейния председател Васил Велев това е крайна мярка и все още има начин да се избегне. Позицията беше изразена при откриването на Национален център по ограничаване и превенция на неформалната икономика.
По думите на Васил Велев при повишението на данъка повечето хора ще се изкушат да укриват оборотите си. Увеличението на ДДС е много крайна мярка, коментира Велев и добави, че според бизнеса основната антикризисна мярка е свиването на публичните разходи.
В реалния сектор възнагражденията са намалели с една трета. Продажбите някъде са намалели с една втора. Нормално е публичният сектор да сподели, че ако не може, ние, като работодатели, да сме принудени да платим с 30-40 процента по-малко възнаграждение, а в същото време в бюджетната сфера да се запазят възнагражденията, а пък пенсиите да се увеличат.
Според Велев дори и да има увеличение на ДДС, това няма да доведе до желания резултат.
Ако данъкът е 20 процента и стане 25, и ако по-рано сте събирали 100 лева, няма да съберете 125, а ще съберете, примерно, 110, защото ще се ограничи потреблението и защото ще избягат в сивия сектор и тези, които са го плащали до момента.
В момента делът на сивата икономика е една трета, отнесен към БВП.
... т. е., 33 процента при БВП от порядъка на 65 милиарда, сметката е проста. Т. е., ако работим всички по правилата, в бюджета ще имат с 10 милиарда лева повече всяка година.
Икономисти смятат, че планираното увеличаване на ДДС цели да докара приходи в неефективните системи, вместо да ги реформира. От групата "Индъстри Уоч" предупредиха, че всяко увеличение на данъчната тежест има изкривяващ ефект върху потребителите и върху производството в икономиката.
В действителност ще се отнемат доходи именно от непроизводствените групи, коментира икономистът Красен Станчев.
Повишаването на ДДС ще бъде обсъдено в понеделник от тристранния съвет. На заседанието се очаква да присъства и премиерът Бойко Борисов.