Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българският танкер "Панега" бе похитен от сомалийските пирати

Българският танкер "Панега", собственост на параходство Български морски флот, е бил отвлечен от сомалийските пирати в Аденския залив, потвърди капитан Христо Донев - изпълнителен директор на параходството. Танкерът е с 15-членен екипаж с капитан Румян Попов от Балчик. 

"Панега" е пътувал за Индия, но без товар. Стана ясно, че той е застрахован срещу пиратство и евентуалните преговори с пиратите ще се водят от името на застрахователите, уточни Христо Донев.

По предварителна информация "Панега" е плавал на 7 мили от военен конвой, но въпреки това е бил заловен от сомалийските пирати.

Вицепремиерът Цветан Цветанов съобщи за БНР, че за инцидента е уведомен и премиерът, а в Министерството на външните работи ще бъде сформиран кризисен щаб, откъдето близките на моряците могат да получават информация за развитието на ситуацията.

Външният министър Николай Младенов, който е на посещение в Косово, ще координира лично кризисната група, която включва освен представители на външното министерство и на Министерството на отбраната, на транспорта, както и представители на разузнавателните служби.

"Панега" е първият кораб, плаващ под български флаг, отвлечен от сомалийски пирати. Два британски кораба – "Ейшън глори" и "Сейнт Джеймс парк" с българи на борда също са в плен на африканските морски разбойници от няколко месеца.

Информацията за отвличането на кораба, което е станало по информация на МВнР към 19,30 часа българско време, е потвърдена от мисията на Европейския съюз „Аталанта” в Аденския залив.

При нападението танкерът "Панега" се намирал в международно признатия транзитен коридор, който се охранява от бойни кораби. От момента, в който корабът е подал сигнал за тревога, до нападението на пиратите изминали само 17 минути.

Имената на отвлечените в Аденския залив 15 български моряци с кораба на БМФ "Панега" ще бъдат съобщени, едва след като бъдат уведомени близките им, съобщи говорителят на параходството Атанас Панайотов.

"Произведеният през 1986 година плавателен съд е пътувал за скрап и се надявам, че като разберат, че той е празен, пиратите ще го освободят бързо," съобщи изпълнителният директор на "Морска администрация" Сергей Църнаклийски.

По публикацията работи: Даниела Стойнова - кор. на БНР във Варна
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна