Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пикът на безработицата в България е преодолян

Пикът на безработицата в България е преодолян. Това каза министърът на социалната политика Тотю Младенов. През февруари процентът на хората без работа е бил 10,26%, към вчерашна дата - 9,89%.

Близо 8000 в разстояние на 2,5 месеца са по-малко безработни. Аз се надявам, че с мерките, които предприемаме, включително и допълнителните 10 млн., които бяха гласувани за субсидирана заетост за тези райони с високи безработица, до края на лятото тази тенденция на лек спад на нивото на безработица ще продължи.

Много е важно да се използва в максимална степен от бизнеса и от хората средствата по ОП "Развитие на човешките ресурси", където ще открием нови мерки, примерно за млади хора до 29-годишна възраст, за чиракуване в предприятията. Хора, които за първи път попадат на пазара на труда. Ще се използват някъде около 35 млн. лв. за тази мярка.

Министърът направи коментар за трудовия пазар при огласяването на изследване на Институт "Отворено общество" и на Световната банка за измеренията на кризата върху домакинствата у нас. Данните сочат, че 1/3 от домакинствата са пряко засегнати от кризата. Свити са семейните доходи на 30%. 5% са останали без работа. Потреблението на комунални и здравни услуги намалява.

В условията на криза за една година бедните в България се увеличават с 8%, коментира Боян Захариев от "Отворено общество":

През 2007 година говорихме за равнище на бедност от около 14%, а сега равнището на бедност вече е почти 21%, като при ромите например достига до стойности, които са три пъти по-високи.

Бедните, а и не само те като цяло, свиват потреблението на различни стоки и услуги. Най-бедните понякога намаляват и потреблението на храна, а като цяло обаче се намалява потреблението на здравеопазване, на образование – неща, които са важни в дългосрочен план. А при най-бедните се намалява, за съжаление, и консумацията на храна.

Загубата на доходи при 30% от домакинствата също регистрират от "Отворено общество", допълни Захариев.

Понякога това става просто така, а работното време остава същото, а друг път просто няма толкова работа и се намаляват работните часове и, естествено, съответните хора получават по-малко пари.

Стратегията за оцеляване е търсене на допълнителен доход.

Всички домакинства по принцип по време на криза се опитват да намерят допълнителна работа, тъй като основната работа или основният бизнес вече не им носи достатъчно доходи. И в нашето изследване се вижда, че тези, които са по-образовани, а и по-богати, всъщност успяват да намерят допълнителна дейност, с която да компенсират дохода, а може би някои от тях дори да имат по-висок доход.

По публикацията работи: Цветелина Стоянова - БНР
Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна