Български лекар е освободен и напуснал тази нощ Либия, след като прекара близо три месеца в либийския затвор "Джудейда" по обвинения в шпионаж, съобщиха от външното ни министерство.
Доктор Атанас Симеонов Кръстев, завеждащ ортопедичното отделение в болницата в град Салата, на 120 километра източно от столицата Триполи, е бил арестуван на 20 март от силите за сигурност на Муамар Кадафи. След като е бил направен обиск на дома му, на неговия компютър са намерени снимки, определени като "застрашаващи националната сигурност на страната", защото на тях е имало стратегически обекти.
На доктор Кръстев са повдигнати две обвинения за подривна дейност и уронване престижа на държавното ръководство на Джамахирията. Българинът е настанен в печално известния затвор "Джудейда", където бяха и медицинските ни сестри.
След тримесечни дипломатически усилия и натиск над ръководството в Триполи вчера българинът е бил освободен и тази нощ заедно със съпругата му Боряна и тяхното новородено бебе са били преведени през границата с Тунис. В момента се намират в тунизийския град Джерба, откъдето утре най-вероятно ще се завърнат в България, съобщи говорителят на министерството на външните работи Весела Чернева. Тя допълни, че няма информация за момента над доктор Кръстев да е било оказвано насилие по време на престоя му в затвора "Джудейда".