Последно обновяване: 11:05
Доктор Атанас Кръстев се завръща тази вечер в София след повече от два месеца в либийски затвор. Той бе обвинен от режима на Муамар Кадафи в шпионаж заради снимки на "стратегически обекти".
Освобождаването на българския лекар от либийския затвор бе постигнато след преговори с "приятели на България по всички етажи от властта на полковник Кадафи", каза министърът на външните работи Николай Младенов в интервю за предаването "Събота 150". На въпрос не е ли имало опасения за негативно развитие на случая с Кръстев, когато фрегатата "Дръзки" се включи в оръжейното ембарго срещу Кадафи, Младенов отговори, че "такава търговия" би била много опасна. Стремим се да не даваме повод на никой да поставя българските граждани в Либия по средата на конфликта, подчерта министърът:
Българската позиция беше ясна и категорична. В момента, в който режима започна своята атака срещу невинните граждани в Либия, ние нямахме избори, не сме обсъждали по никакъв начин друга опция, освен ясно да застанем на страната на международната общност.
Разбира се за нас това, което беше важно и продължава да бъде изключително важно е политическия процес, който от тук нататък ще доведе до това да се изгради едно ново либийско общество. Това означава, разбира се, от една страна да продължи военния натиск срещу режима, да продължи оръжейното ембарго по море, по въздух, по земя, но и да се насърчава политическия диалог без който вън от тази криза няма да се излезе.