Бившият председател на КНСБ Кръстьо Петков смята, че България може да се окаже в ситуация, подобна на тази по времето на Жан Виденов, заради бъдещото си участие във финансовия пакт "Евро плюс". Предупреждението си Петков отправи на организирана от синдиката дискусия по темата. Характерът на пакта предполага затягане на коланите, което не се помни в Европа от Втората световна война насам, каза Кръстьо Петков.
"За следващия закон за бюджета за 2012-та, за следващите - 2013, 2014 да се проведе една по-сериозна дискусия. Първо: имаме ли нужда точно от 2% бюджетен дефицит. Европа иска 3%. Защо 40% да бъде прагът за личните разходи, а може да бъде и над 40%, както е в една голяма част в развитите европейски страни. И накрая възниква въпросът какво става с писаните вече споразумения за доходи, пенсии и т.н. Те увисват във въздуха.", каза Петков.
От КНСБ настояват за по-поносима политика на страната ни спрямо поетите ангажименти. Философията на пакта "Евро плюс" е встрани от верните решения, каза президентът на КНСБ Пламен Димитров. Пактът "Евро плюс" е "България минус" и "Борисов минус", добави Димитров.
"Ангажиментите, поети в националната програма за реформи и конвергентната програма след това, всъщност поясняват, затвърждават и казват ясно всичко - какво ще става в следващите години. "Евро плюс" ни принуждава да обвържем пенсионната възраст с ръста в продължителността на живота в България и то в сведващите години, не когато станем членове на Еврозоната. Второ, ангажиментът, който ние поемаме в конвергентната програма, записан и в програмата за реформи, е да замразим, т.е. да продължим за замразяваме пенсиите до 2013 година, включително, заедно с доходите в бюджетната система. Т.е. това, което де факто се случи, е наш ангажимент, записан едно към едно - за нас е неприемлив. Питаме кое е вярно в края на краищата. Едното изключва другото. Не можем в България да говорим едно, пък в Брюксел друго.", каза Пламен Димитров.