Обновена: 13:56 часа
Решението на Франция, Италия, Испания и Белгия да спрат "късите" продажби на банкови акции се отрази слабо в началото на днешната търговия. Европейският банков индекс в първите петнайсет минути се понижи с 1,8 процента. От големите френски банки "Сосиете женерал" загуби 3,3 на сто, "Креди Агрикол" и "БНП Париба" се смъкнаха с 2 процента.
Германия също призова за забрана на късите продажби на акции в цяла Европа.
Италия обяви 15-дневна забрана на късите продажби на фондовия пазар в опит да сложи край на пазарната нестабилност. Този ход идва след като европейските регулатори вчера заявиха, че спекулативната практика ще бъде ограничена в четири европейски страни. Франция посочи, че късите продажби на 11 акции от финансовия сектор ще бъдат забранени в продължение на две седмици.
По-рано днес стана ясно, че четирите европейски държави са наложили ограничения в търговията с банкови акции в опит да спрат борсовите спекулации и да намалят загубите на банките от последните дни. Франция, Италия, Испания и Белгия забраниха временно късите продажби на акции на конкретни банки и осигурителни компании. Под защита попадна и френската "Сосиете женерал", която пострада най-силно от масовите разпродажби през последните дни.
"Късата продажба" е похват, при който търговецът залага на падането на стойността на акциите. Той "наема" акции и облигации, продава ги и изчаква стойността им да падне, за да ги изкупи обратно и да прибере разликата. Временното спиране на тази практика осигурява защита за финансовите институции в момент, когато спекулантите използват страха от голямата задлъжнялост в еврозоната.
Европейските и американските акции възстановиха 2-4 процента от стойността си в края на търговията снощи. Американската валута поскъпна, а златото поевтиня, след като стигна за кратко рекордните 1 814 долара за тройунция. Търговията в Ню Йорк приключи снощи с повишение на "Дау Джоунс" от близо 4 процента. Така индексът, отразяващ състоянието на водещите американски компании, почти възстанови загубите, претърпени ден по-рано. За това спомогна информацията за спад на безработицата в Съединените щати.
Вестта, че лидерите на Франция и Германия ще обсъдят дълговите проблеми на еврозоната идната седмица, се оказа достатъчна за позитивна реакция на инвеститорите в Лондон, Франкфурт и Париж.
В понеделник Европейската централна банка започна да изкупува испански и италиански дългови книжа, а във вторник Федералният резерв на Съединените щати увери, че ще задържи лихвите максимално ниски поне до 2013 година.
В последния ден от седмица, белязана с крайна нестабилност на пазарите, акциите на азиатските борси повишиха с малко стойността си.