МВФ одобри отпускането на близо 4 млрд. евро на Португалия
публикувано на 13.09.11 в 04:55
Италия преговаря за помощ от Китай
Снимка: ЕПА / БГНЕС
Португалия получи нов транш финансова помощ от Международния валутен фонд. Друга страна от еврозоната с дългови проблеми - Италия, преговаря за помощ от Китай. В опит да се пребори с безработицата, президентската администрация в Съединените щати обяви драстично увеличения на данъците върху богатите.
Съветът на директорите на Международния валутен фонд одобри първия етап от действията срещу финансовата криза в Португалия. С решението португалското правителство получава автоматичен достъп до финансови ресурси в размер на близо 4 милиарда евро. С тях размерът на средствата, отпуснати от Фонда, надвиши 10 милиарда, а тригодишната програма предвижда общо над 27 милиарда евро финансова помощ за Лисабон, посочва ИТАР-ТАСС.
Италия преговаря с Китай за продажба на активи, за да реши дълговите си проблеми, съобщава "Файненшъл Таймс". Преговорите са започнали миналия месец. Преди седмица италиански представители са пътували до Пекин, а скоро след това председателят на най-големия държавен инвестиционен фонд в Китай - Лоу Цзиуей, се е срещнал в Рим с финансовия министър Джулио Тремонти, информира вестникът.
Публичният дълг на Италия възлиза на 120 процента от БВП и 23 процента от целия публичен дълг на еврозоната, посочва Би Би Си. Цената на заемите достигна нови рекордни, а за да избегне банкрут през следващата година Рим ще трябва да заеме средства в размер на една пета от своя БВП, твърдят експерти от МВФ.
Белият дом разкри подробности за начина, по който се кани да финансира новата програма за насърчаване на заетостта в Съединените щати.
Директорът на Бюджетната служба Джейкъб Лю съобщи, че "лъвският пай" от разходите за планираните инфраструктурни дейности и данъчни облекчения за работници и работодатели ще бъде поет от богаташите с над 200 000 долара годишни приходи. Тези данъкоплатци ще трябва да платят 400 от общо 447 милиарда долара, нужни за програмата, каза Лоу, цитиран от Би Би Си. Наред с тях ще бъдат обложени допълнително управителите на хедж-фондове, петролодобивните и газодобивните компании.
Въпреки че рецесията приключи отдавна, безработицата в САЩ продължава да е над 9 процента. Президентът Барак Обама обяви нови мерки срещу нея след като година преди президентските избори анкети показаха спад на общественото доверие в него до 40 на сто.
По публикацията работи: Световните агенции / Добрин Йотов