Eмисия новини
от 12.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кипър започна сондажи за природен газ в Източното Средиземноморие

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Въпреки острото противопоставяне и директните заплахи от страна на Турция, Кипър започна дългоочакваните сондажи за природен газ в изключителната си икономическа зона в Източното Средиземноморие. Ситуацията в региона е изключително политизирана и напрегната.

Американската компания "Нобъл Енерджи", която изпълнява договора с правителството на Кипър, започна сондажа на платформа "Афродита", известна като "Терен 12" с площ от 1250 квадратни мили във водите на острова. Очаква се работата й да продължи 73 дни. Проучването трябва да даде ясна представа за количеството и качеството на залежите от горива в района, които по геологически наблюдения са огромни. Предполага се, че в морето на този участък лежат около 280 милиарда кубически метра природен газ. По експертни оценки в бъдеще само от добива на гориво от този терен Кипър може да печели по 10 милиарда евро годишно. Предвижда се природният газ да бъде подаден към Кипър в средата на 2014 година.

Турция, която остро се противопоставя на плановете на Кипър за проучвания и бъдеща експлоатация на богатите находища, реагира веднага след съобщението за започналите сондажи. Министър-председателят Реджеп Ердоган обяви, че още през тази седмица Турция може да започне сондажи за петрол и газ във водите на острова, след като сключи споразумение с признатата сама от нея така наречена Северно-кипърска турска република. Според президента на Кипър Димитрис Христофиас подобно споразумение е незаконно и е в нарушение на международното право.

Наблюдатели смятат, че въпреки отправените заплахи за използване на военна сила, Турция няма да предприеме директни действия в района на сондажите, изпълнявани от американска фирма, тъй като ще засегне американските интереси.
Напрежението в Източното Средиземноморие предизвика силна реакция и от Европейския съюз. Кипър е блокирал шест преговорни глави за присъединяването на Турция и заяви, че няма да се съгласи да се отвори главата за енергетиката докато Анкара не прекрати провокациите си към страната. Турските власти пък заявиха, че ще замразят отношенията си с Европейския съюз, когато от юли 2012 година Кипър поеме ротационното председателство.

Кипърското правителство нееднократно декларира, че природните богатства на острова ще се използват заедно от кипърските гърци и кипърските турци след обединяването на страната във федерална република.

По публикацията работи: Бранислава Бобанац – кор. на БНР в Кипър

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени