Eмисия новини
от 21.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Връщаме часовника с час назад тази нощ

Снимка: БГНЕС

Тази нощ страната ни преминава към зимното часово време. В четири часа след полунощ трябва да върнем стрелките с един час назад. Тази година смяната на часовото време съвпада с провеждането на втория тур от президентските избори.

Всъщност лятното часово време се въвежда с цел да се спестява електричество като се работи по-дълго време на дневна светлина. Англичанинът Уилям Уирд пръв е предложил тази система през 1907 година. Предложението обаче е отхвърлено на няколко пъти от британския парламент и първата страна, която го прилага е Германия по време на Първата световна война.

В България смяната на времето е въведена от 1 април 1979 година. От 1999 лятното часово време продължава до четири часа в последната неделя на октомври, когато часовникът се връща с един час назад.

Известният столичен часовникар Гаро Шадиян е категоричен, че с часовата промяна бързо се свиква, но е възможно да има и проблеми: Недоспиване или по-дълго спане.

Шадиян е на мнение, че има нужда от лятно и зимно часово време.

Мисля, че е по добре, защото се правят икономии - на осветление, отопление. Зимата времето е късо, дали ще станеш един час по-късно или по-рано, все е тая, защото така или иначе и сутринта ще хванеш тъмното, и вечерта ще хванеш тъмно.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна