Еврото е стабилно, както беше германската марка навремето, заяви германският канцлер Ангела Меркел в реч пред Бундестага, посветена главно на кризата в еврозоната.
Уроците на кризата са прости - правилата трябва да се спазват, спазването им трябва да се контролира, а неспазването да има последици. Националната отговорност на отделните страни и европейската солидарност се обуславят взаимно, каза Меркел.
Германският канцлер Ангела Меркел обяви, че европейските държави полагат усилия за създаването на "финансов съюз", за да се преборят с дълговата криза в еврозоната.
Ние не само говорим за финансов съюз, а започваме да го създаваме, каза Меркел. Тя обаче подчерта, че общността ще остане единна. Германският канцлер добави, че става въпрос за обединение със стриктни правила, поне за еврозоната.
Меркел изрази респект към държави извън еврозоната, които с разумната си политика и правенето на жертви допринасят за стабилността и решаването на проблеми, дори във валутния съюз. Това са България, Румъния, балтийските страни, каза тя, и призова усилията им да бъдат посрещани с голямото уважение, което заслужават.
Ангела Меркел посочи, че освен фискалния съюз, планът на Париж и Берлин за излизане от кризата включва и създаването на механизъм за борба с бъдещи кризи. Според нея това може да бъде постигнато чрез промяна на европейските договори, а ако не е достатъчно - чрез нови такива. Германската страна освен това ще продължи да настоява и за структурни реформи във всички държави от еврозоната, за да се гарантира икономически растеж.
Канцлерът посочи още два важни момента - идеята за общи еврооблигации е отхвърлена за пореден път, но за сметка на това Германия ще прекрати съпротивата си пред намесата на Европейската централна банка за успокояване на пазарите. Ангела Меркел смята, че вероятно банката ще трябва да продължи да изкупува масово облигации на длъжниците, за да се спечели още време.
Накрая на речта си тя се опита да успокои европейските държави, че няма опасност от твърде силна Германия.