Съдия-изпълнител блокира сметките на всички фирми от трите сдружения, които извършват транспорта в "Мини Марица-изток АД". Повод за това е ревизионен акт на Агенцията за държавен финансов контрол, издаден на държавното въгледобивно дружество.
Актът е за възлагане на транспорт на трите дружества, извън договора за превоз на работници до рудниците и управлението на държавната фирма. Мините дават акта на съдия-изпълнител с искане всичките над 30 фирми да бъдат привлечени като солидарни длъжници. Съдия-изпълнителят завежда дела и блокира сметките.
Собствениците на транспортни фирми им не знаят кой и как е определил тези задължения. В призовките за доброволно изпълнение фигурират суми в размер на десетки хиляди лева. От фирмите твърдят, че са извършвали превозите с възлагателни писма от "Мини Марица-изток" АД, имат пътни листове и фактури за курсовете.
Според българското закона, за да отблокират сметките си, фирмите трябва да водят дела, а през това време по-малките от тях ще фалират, твърдят техните юристи.
Венелина Попова - кор. на БНР в Стара Загора