Държавните и правителствени ръководители на страните от Европейския съюз са на извънредно заседание в Брюксел, на което ще се търси съгласие по фискалния пакт за бюджетна дисциплина. В заседанието участва и премиерът Бойко Борисов.
В Белгия се провежда 24-часова генерална стачка срещу бюджетните ограничения и властите в страната подготвиха алтернативни варианти за безпрепятствено пристигане на президентите и министър-председателите.
Един от спорните въпроси преди днешния съвет бе дали страните извън еврозоната, които са готови да се включат към фискалния пакт, ще получат статут на наблюдатели. Ако не им бъде дадена възможност да участват в планираните срещи на върха на еврозоната и вземането на решение, броят на правителствата, които ще са част от междуправителственото споразумение, може да се окаже по-малък от 26-те, които през декември декларираха предварително съгласие.
В дневния ред са и мерки за увеличаване на заетостта, особено сред младите, както и за стимулиране на малкия и средния бизнес, повишаване на конкурентоспособността и общия пазар. По тези въпроси също се предвижда приемане на общ документ, но на следващата среща на високо ниво през март.
Има информация, че Франция и Германия се опитват да прокарат именно в него идеята си за данъчна хармонизация в Евросъюза.
Пактът за финансова стабилност ще се отрази върху стабилизирането на цялата европейска икономика, а България все повече се интегрира в тази икономика и това пряко се отразява върху всички аспекти на икономическата дейност в България, но най-вече върху износа и инвестициите. Ние сме силно заинтересовани от успеха на тези усилия, коментира в предаването "Преди всички" председателят на Центъра за икономическо развитие Георги Прохаски.
В звуковия файл чуйте кореспонденцията от Брюксел за началото на срещата.
Евродепутатът Ивайло Калфин заяви в предаването "Нещо повече", че европейският пакт е направен за страните от еврозоната и то за страните, които имат проблеми с финасовата дисциплина. Нас даже не ни допускат като наблюдатели. От нас не зависи нищо, а се ангажираме със задължения, за които след това ще ни глобяват. В по-глупава позиция не мога да си представя да изпаднем, коментира Калфин. Според него дефектът на договора е, че се занимава само с бюджетната дисциплина. Ако той стане факт, правителствата ще смачкат социалния диалог, могат да правят каквото си искат, обяснявайки го с този пакт. Така се премахва диалогът в държавите.
Менда Стоянова, депутат от ГЕРБ и шеф на бюджетната комисия в НС се съгласи, че може би този пакт е закъснял, че решава само един проблем. Ние смятаме и искаме да се присъедним, защото рано или късно България ще стане част от еврозоната и е правилно тези документи, които след това ще изпълняваме, да бъдат написани с наше участие.
В звуковите файлове можете да чуете коментарите.