Update Required To play the media you will need to either update your browser to a recent version or update your Flash plugin.
Малко повече от година след шумното отстраняване на Христо Друмев от поста генерален директор на НДК, който заемаше в продължение на 23 години, скандал отново има. Причината този път е решение на Министерския съвет, с което се сменя статута на конгресния център и от държавна публична собственост, става държавна частна собственост. Според Друмев това крие опасност за кратко време НДК да бъде приватизиран. С днешна дата бившият директор на двореца размаха таен одит, поръчан от финансовия министър Симеон Дянков. Според този вътрешен одит с дата 3 април 2012 г. НДК за 9 месеца е генерирал загуба от 6,3 млн. лева:
Приходите са само от наем в НДК. Няма конгресна дейност. Няма културни събития, който са приходоносни. Има само зали и площи, които се дават под наем, на този , които иска да проведе нещо свое.
Николай Петев, председател на Съюза на писателите обясни:
В НДК българските писатели са окончателно изгонени. Имам чувството, че цялата наша култура е извадена от НДК. Последните години случихме с такива политици, които не разбират, че за малък народ, за малка страна, с малък език – трябва да се полагат грижи от държавата. А наблюдаваме обратния процес.
Петев прогнозира, че в скоро време в залите на НДК може да се продава например бяла техника.
НДК стои празен и тъмен с неговите уникални 8000 места, каза Пламен Джуров, който присъстваше в залата в качеството си на председател на Съвета по култура на Столична община:
Много трудно ще намерите столица в Европа, в който един такъв уникален, мултифункционален комплекс да седи празен.
В крайна сметка творческите съюзи се обединиха около това НДК да се върне под шапката на културното министерство и да се приеме специален закон за дейността му.