Около 200 000 души, заети с производство на ориенталски тютюни у нас, ще останат без препитание, ако Световната здравна организация осъществи заявените намерения за забрана на производството на ориенталски сортове.Това каза в интервю за "Хоризонт" председателят на Сдружението на производителите на ориенталски тютюни Арбен Мименов. Той е представител на България в Балканската среща на производителите на ориенталски тютюни, която се провежда в Македония.
По данни на браншовите организации, в България се произвеждат около 36 хил тона ориенталски тютюн годишно. В 14 от 27-те страни-членки на ЕС също произвеждат този сорт тютюн, като общата европейска продукция достига 500 хил. тона. Според заетите в бранша, няма научни доказателства за това, че ориенталският тютюн е по-опасен и води до по-силно привикване на организма от останалите сортове. Българските тютюнопроизводители са уплашени за поминъка си, защото в нашите климатични условия няма как ориенталските дребнолистни тютюни да се заменят с другите, които изискват сериозно напояване. Площите, на които се отглежда ориенталския тютюн са високопланински и разпокъсани и няма алтернативна култура, която може да бъде отглеждана там. Очаква се участниците в международния форум за ориенталски тютюн да излязат с протестна декларация, вероятно ще се вземе и решение за общ протест срещу намерението за забрана на ориенталските сортове тютюн.
Още по темата - в интервюто на В.Миланова с Арбен Мименов, излъчено в предаването "От петък до петък" с водещ Катя Лещанска.