Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Териториалният дисбаланс е най-притеснителното в развитието на българската икономика

Снимка: БГНЕС

Териториалният дисбаланс в растежа на икономиката е най-притеснителното в развитето й. Това сочи докладът на Центъра за икономическо развитие за миналата година.

Според директора на центъра Георги Прохаски разликата по брутен вътрешен продукт на глава от населението на всички области в страната спрямо София се увеличава. По думите му, столицата ще продължи да бъде център на растежа и вече има особен статут в икономиката:

Нямаме общо движение на икономическия цикъл в страната. Имаме много голямо териториално различие в този цикъл. И тези различия нарастват.

Без целенасочена държавна политика към изоставащите райони през следващите няколко години, не би могло да се очаква балансирано икономическо развитие на България, каза още Прохаски.

Според данните от редовния доклад на центъра, икономиката на страната буксува на едно място през цялата минала година, като се забелязва по-силно и по-слабо развитие по тримесечия. Това не дава възможност на хората да почувстват, че икономиката генерира макар и слаб растеж от около 1%:

Това, за съжаление, не ни дава основание да дадем и много оптимистични прогнози за 2013 година. Годината едва ли ще завърши с растеж повече от 2%, посочва Георги Прохаски.  

Два и половина милиарда лева преки чуждестранни инвестиции през тази година прогнозират експертите на Центъра за икономическо развитие. Обемът им обаче не е достатъчен, за да се излезе от фазата на буксуване. Инфлацията през годината се очаква да бъде около 3 на сто. Регистрираната безработица ще се движи около 12 на сто, а хармонизираната ще бъде до 13 на сто.


По публикацията работи: Мила Младенова

БНР подкасти:

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна