Eмисия новини
от часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Представителите на протестиращите и председателят на КНСБ напуснаха консултациите за Обществен съвет

Плевнелиев: Участниците в консултациите не са бъдещите членове на Обществения съвет
Снимка: БГНЕС

В осъствието на протестиращите, на срещата на "Дондуков" 2 не се стигна до гласуване за структурата на Обществения съвет.

Общественият съвет ще бъде свикан от служебното правителство и ще работи към него. То ще приеме правилата за работа на Съвета. Това е казал президентът Росен Плевнелиев с допълнението, че участниците в днешните консултации не са бъдещите членове на Съвета. Плевнелиев уточнява, че публикуваният на сайта проект на Правила за устройството и дейността на Обществения съвет е платформа за дебат. По думите на държавния глава протестиращите, и не само те, имат необходимото време да организират добре своето представителство, тъй като служебно правителство ще има вероятно в следващите две седмици, е казал Росен Плевнелиев, цитиран от прессекретариата на държавния глава.

Плевнелиев обясни, че целта на консултациите за Обществения съвет към служебното правителство е да се чуе гласът на всеки и да се реши кои от исканията могат да бъдат изпълнени и кои - не:

Исканията и идеите на гражданите в демократичната държава могат да бъдат реализирани само от институциите. Затова предложих и създаването на Обществен съвет към служебното правителство като една добра възможност да зададем заедно посоката и да търсим заедно решенията. Търсех чуваемост за проблемите, не искам да се заглуши и загуби гласът на всеки и именно затова стартирах тези консултации. Днешните консултации за обществен съвет целят да се представят основните тези, да бъде чут гласът на всеки, да се обаче и взимат първи решения по тях - кое е възможно, кое не е възможно, кое е краткосрочно, кое е дългосрочно и как можем да подпомогнем усилията на служебното правителство още от първите дни да заработи по важните за обществото и актуални за деня теми. Общественият съвет ще бъде структуриран по теми, по секторни политики, за да има конкретни разговори и да има конкретни решения по тях.

Президентът каза още, че очаква идеи и увери, че Общественият съвет не е правителство в сянка: Не бива да очакваме, че 15 души в едно служебно правителство също ще свършват чудеса. Институциите са платформата за оправяне на проблемите. Институциите са тези, които могат да реализират идеите на гражданите. След като нямаме нефт и газ, трябва да произведем работещи институции. /.../ Протестите сами по себе си и всичко това, което се случва на улицата по един демократичен начин, е гражданска енергия, която трябва да бъде насочена градивно за това да си подредим къщичката, да си оправим държавата.

Само половин час след началото на срещата при президента представителите на протестиращите напуснаха консултациите за Обществен съвет. Те смятат, че Съветът е съставен непрозрачно и в него са включени хора на статуквото.

Дончо Дудев - представител на протестиращите, заяви, че до момента не е изпълнено нито едно от исканията им:

Какво се изпълни от нашите искания откакто сме на улицата? Питам - какво се изпълни? Пълна политическа абдикация. Сега искат да ни вкарат в служебен кабинет, който няма правомощия. Какво ще се случи с исканията на гражданите, какво ще се случи със сметките на гражданите, как те ще си ги платят, ще продължават ли да ги съдят за един ден и да им отнемат имуществото? Къде живеем? Това е. Категорично заявяваме, затова станахме и излязохме. Не желаем да работим в такъв формат. Не сме съгласни вицепремиерът, който ще е на служебното правителство, да бъде председател на този Съвет.

Малко по-късно срещата напусна и председателят на КНСБ Пламен Димитров. Той подкрепя исканията на протестиращите, които напуснаха срещата, и също смята, че тези участници в Съвета не могат да проведат консултации: 

Заявих на президента, че форматът, в който е събрал тези консултации, е грешен и не може да доведе до извършването на легитимни правила за това как да се формира Общественият съвет - това беше целта на тази консултация, защото сред хората, стоящи на масата, има хора, които представляват себе си, не представляват организации, нямат представителността да говорят, например социолози, политолози, представители на великата неолиберална икономическа мисъл в България, които гледаме денонощно по телевизиите и нямат нищо общо с протестиращите.

Протести ще започнат и КНСБ. Пламен Димитров обясни причините: Защото, когато предлагаме определени мерки за намаляване на цената на електроенергията, те трябва да се гледат в комплект. Няма как само намалявайки цената на микса, да намерим другото решение на това, как останалите ТЕЦ-ове да продължат да работят, защото в ТЕЦ-овете и мините работят около 10-12 хиляди души и няма как да останат без работа, защото някой не е приел нашето предложение за намаляване на таксата за пренос на износ.

Според Димитров трябва президентът да насрочи референдум и да бъдат питани гражданите дали искат промени в Конституцията и да питат гражданите какво точно да се промени. Димитров е оставил становището на синдиката, че са необходими спешни промени в Изборния закон, които да бъдат приети от сега действащото Народно събрание, преди то да бъде разпуснато, така че протестиращите да могат да се кандидатират и да участват в предстоящите парламентарни избори. Синдикатът се обявява и за промени в Конституцията.

Лидерът на КТ "Подкрепа" Константин Тренчев не е участвал в консултациите, защото не е имал мандат от структурите си да вземе участие в подобно събиране. На консултациите не присъства и председателят на КРИБ Огнян Донев.

На излизане представителите на протестиращите разпространиха декларация, която е била изчетена в рамките на консултациите. В нея се казва, че присъстващите граждани от протестите категорично заявяват, че не са удовлетворени от реакцията на политическата класа предвид създалата се ситуация и че за пореден път народът на България "е манипулиран с цел запазване на статуквото на монополите и политическия живот на страната". Нашите искания остават същите, както и досега, се казва още в декларацията.

Според напусналите обявеният от президентството формат на Обществения съвет не отговаря на вижданията на гражданите. Ангел Славчев, един от протестиращите, който беше при президента, допълни:

Нямаме моралното право да останем в така конфигурирания Обществен съвет, още повече да стоим на една маса с определени личности, срещу които ние се борим. Настояваме нашите искания да се изпълнят. Декларацията е подписана от всички, които седяхме на масата днес.

Няма разцепление в редиците на гражданското общество, което е по улиците на България и иска промяна освен в политическия живот, но и борба с монополите.

Друг представител на протестиращите Янко Петров каза: Общественият съвет е само на книга, защото тези обществени съвети реално имат право само да кажат какво мислят, те нямат реално право да се намесват в политиката на институциите. Разбирате ли ме защо са само на книга? Когато ни видите да влизаме с високо вдигната глава и да изкараме като граждани цялото време вътре, тогава смятайте, че Общественият съвет ще бъде изчистен, но тогава ще ме видите с хора, които ще са дошли от Пловдив, експерти примерно от Враца, експерти от еди-къде си, от цяла България, излъчени от самите градове. Помолиха ни да останем, но не смятам, че в този формат, както е направен, е добре направен. Отворени сме, за да дадем предложение как и какво да стане, ние част от тях сме ги дали, продължаваме да работим, но този Обществен съвет е затваряне на очите на хората. Той реално ще се сформира, ще работи по време на служебното правителство – нито има право на глас, нито да променя нещо, така че - хора на улиците на 3-ти март, цветята, 11 часа, "Славянска" 8 – МИЕТ. За България - докрай!

Ето какво каза Йордан Иванов, който обяви, че представлява Северозападна България: Начинът, по който се прави подборът, е абсолютно тъмно. Тази извадка, която е вътре, не е представителна за България. Кои са вътре? Аз не знам тези хора кои представляват, освен себе си. Вътре са едни олигарси, които ние не ги искаме.

След напускането на срещата един от организаторите на протеста Ангел Славчев коментира изказванията на енергийния министър от тази сутрин: Опитва се да вкара България в гражданска война – ще затваря "Марица-изток" 2 и ТЕЦ "Бобовдол" и т.н.

По-рано Иван Петров, едно от лицата на протестите във Варна, който участва на днешната среща при президента, коментира, че протестиращите не са разединени.

Изпълнителният директор на БСК Божидар Данев, който участва в заседанието, каза, че са предложили списък с имена, които да вземат участие в служебния кабинет. Той обаче не пожела да конкретизира. Камарата настоява в служебния кабинет да не влизат хора, които са били министри или част от политическите кабинети на последните 3 правителства.

Социологът Антоний Гълъбов също присъства на срещата. Той заяви, че присъстващите са били единодушни, че държавата се намира в тежко състояние. Според него трябва да се мине през диалог.

Георги Ганев от Центъра за либерални стратегии каза, че президентът е този, който ще реши дали да има Обществен съвет към бъдещето служебно правителство. Той уточни, че не са взети конкретни решения, а просто днес са чути становища. Предложената структура на Обществения съвет не е била гласувана.

Според Тома Белев от организацията "Да остане природа в България" парламентът трябва да продължи да работи: По отношение на функциите на президента, който може чисто процедурно да задължи НС да продължи да функционира малко по-дълго, за да се приемат най-важните закони, които са свързани с осигуряване правото на гражданите в процеса на взимане на решения, включително Изборен кодекс - малко по-демократичен.

Преди началото на консултациите за съставяне на Обществен съвет пред сградата на президентството имаше друга група – предимно представители на Орлов мост, които казваха, че форматът е подменен и че всъщност хората, които са вътре, не ги представляват. Какво казаха те – чуйте в звуковия файл.

Лидерът на ДПС Лютви Местан също видя спорни фигури сред поканените от президента Росен Плевнелиев участници в консултациите за съставяне на Обществен съвет:

Там има фигури, които, меко казано, будят тревога. Позволете ми да не влизам в персонални оценки. Все още се въздържам не заради самите лица, а заради президента, предвид отговорността, с която ситуацията го натовари.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна