Eмисия новини
от 09.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Япония отбелязва втора годишнина от трагедията във Фукушима

Снимка: www.hannity.com

С минута мълчание Япония отбеляза втората годишнина от разрушителното земетресение на 11-и март 2011-а година, последвано от гигантски вълни цунами и авария в атомната електроцентрала "Фукушима-1". Звън на камбани и сирени отбелязаха точния час на труса - 14.46 часа местно време (7.46 часа българско време), който бе с магнитуд 9 и причини смъртта на над 18 хиляди души.

На главната церемония в Токио в памет на жертвите присъстваха императорското семейство и членове на правителството. Слово произнесе премиерът Шиндзо Абе. Той обеща, че Япония ще бъде изградена като страна, устойчива на природни бедствия:

Бих искал да направя тържествено обещание, тук и сега, че ние ще положим всички усилия да подкрепим тези, които помогнаха за възстановяването на засегнатите региони, колкото е възможно по-бързо, да върнем възможността за поминък на хората и да изградим една страна, която да може да устои на бедствия, с помощта на уроците, които научихме от голямото земетресение в Източна Япония.

В префектура Фукушима десетки хиляди продължават да са евакуирани заради високите нива на радиация. Дни преди годишнината компанията ТЕПКО - оператор на АЕЦ "Фукушима", за първи път разреши на журналисти да посетят централата.

Част от репортаж на японската телевизия Ен Ейч Кей за ядрената катастрофа в АЕЦ "Фукушима-1" две години след трагедията:

На главния вход, през който влязохме, и в района на контролния център нивата на радиация са съответно 3.5 и 30 микросиверта на час. Най-висока е радиоактивността от страната на океана до Трети енергоблок, където уредите отчитат над 1300 микросиверта. За сравнение стойностите на естествения радиационен фон в Ню Йорк например възлизат между 0.05 и 0.25.

За пълното ликвидиране на последиците от ядрената авария ще са необходими десетилетия:

ТЕПКО възнамерява до 2021-ва година да приключи обезопасяването на отработеното ядрено гориво. Следващата стъпка е изваждането на стопеното гориво от активната зона на реакторите, за което трябва да бъде разработена нова роботизирана технология и това ще стане до 2036-а година. Целият процес ще продължи до 2051-ва година, което е 40 години след инцидента.

Аварията в японската атомна централа доведе до спиране на всички блокове в страната и до глобални проверки на ядрените централи. Германският Бундестаг също взе решение да спре атомната система. Всички европейски централи преминаха през инспекция на сигурността.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени