Турция активно се насочи към ядрената енергетика, за да посрещне нарастващите си енергийни нужди в резултат на бързия икономически растеж. Три атомни електроцентрали предвижда да построи до 2023-та г., когато ще се навършат 100 години от основаването на турската република.
На форум, посветен на тези въпроси, министърът на енергетиката и природните ресурси Танер Йълдъз заяви, че в края на този месец се предвижда да бъде постигнато международно споразумение за изграждането на втората турска АЕЦ край град Синоп на турското Черноморие.
Втората турска АЕЦ се планира да бъде с мощност от 5 000 мегавата и на стойност между 22 и 25 млрд. долара. Япония, Южна Корея и Китай са кандидати за нейното изграждане. В началото Канада също беше сред кандидатите, но в последствие изостанала, уточни турският министър на енергетиката. А след като Анкара и Париж затоплиха отношенията, френската компания "Газ дьо Франс" също се включи в надпреварата в консорциум с японските компании "Иточу" и "Мицубиши".
През 2015-а г. ще стартира строежът на първата турска атомна електроцентрала "Мерсин-Аккую", която ще строи Русия. Стойността на проекта е около 25 млрд. долара и се предвижда да бъде пуснат в експлоатация през 2019-а г.
А относно плановете за третата АЕЦ - засега още не се знае къде точно ще бъде изградена тя.
На енергийния форум бе разсикван и въпросът за залежите от шистов газ, който е много актуален в Турция, а също и гигантският проект "Танап", който ще доставя газ от Азербайджан за Турция и оттам за Европа.
Информация на Нахиде Дениз - кор. на БНР в Истанбул