Едва 3 на сто от преподавателите в училищата у нас са на възраст до 30 години, сочат данните на програмата "Заедно в час". Организацията набира млади висшисти за работа в държавни училища, в които преобладават деца с ниска мотивация и слаб успех. 60 млади висшисти ще бъдат одобрени за следващата учебна година. Те ще преминат обучение по програмата към международната мрежа "Преподавай като лидер", каза директорът Евгения Пеева.
Програмата е съгласувана с МОМН и регионалните инспекторати по образование, уточни Пеева. Така се насочваме към училищата, които имат нужда от мотивирани и добре подготвени учители по всички учебни предмети, включително и по свободните извънкласни занимания. Точно заради тази по-силна мотивация младите висшисти получават освен заплата от училището и подкрепа по програмата, казва още Пеева.
Голяма част от учителите предстои да се пенсионират през следващите 10 години и се отваря много сериозен дефицит на добре подготвени и високо мотивирани кадри в системата, коментира Евгения Пеева.
Полза от програми като "Заедно в час" има, категорична е Николина Барбутева, млад преподавател по проекта в Пловдив:
Учителят може да се опита да направи своите часове максимално интересни и полезни за децата. Напълно трябва да се съобрази с класовете, на които преподава.
От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Г. Хрисчева, излъчен в "Преди всички".