За първи път от 6 месеца Националният съвет за тристранно сътрудничество се събра, за да търси резерви за подпомагане на най-уязвимите социални групи и съживяване на бизнеса. Заради липсата на разчети с колко пари разполага бюджетът за допълнително подпомагане социалните партньори отложиха обсъждането на антикризисните мерки за началото на април.
Финансовият министър Калин Христов предупреди социалните партньори, че има рискове растежът за тази година да бъде по-нисък от планирания в бюджета, но въпреки това смята, че той е изпълним:
На този етап, това, което ние имаме като оценки, е, че не очакваме по-нисък растеж за 2013-а година, при текущото развитие, да окаже съществен натиск върху приходната част, така че бюджетът да не може да бъде изпълнен. Тоест, аз затова ви казах на този етап с развитието на икономиката в момента, ние считаме, че бюджетът - с гласувания дефицит, може да бъде изпълнен.
На заседанието присъства и премиерът Марин Райков, който обясни, че апелът му за солидарност, отправен към индустриалците, е бил неправилно възприет от част от тях, че данъците ще бъдат вдигани. Райков беше категоричен, че това няма да се случи:
Ние няма да извиваме ръце на българския бизнес и това беше много ясно казано. Това противоречи на логиката на това, което от самото начало ние отстояваме като подход. Следователно никой не обмисля увеличаване на данъците, нямаме намерение да упражняваме неправомерен натиск за някакво изкуствено увеличаване на заплатите в частния сектор, извън това, което се разберем. Аз казах само една дума и тази дума е "солидарност". Това беше един апел, който искрено се надявам, че ще бъде правилно разбран. Протягам ръка на представителите на бизнеса да седнем, да поговорим, да дадем правилния сигнал.
Премиерът повтори призива си за солидарност при решаването на проблемите с бедността:
Тези актове на отчаяние са едно послание. Ние не можем да го игнорираме. Вие познавате този израз "Нацията е един всекидневен плебисцит, че искаме да живеем заедно". Това означава, че ние трябва да проявяваме солидарност и трябва да намерим най-подходящата формула, чрез която, от една страна, да не посегнем на бизнес климата, а обратното - да създадем най-добри условия за неговото развитие, за откриване на нови работни места и т.н, но същевременно да подадем ръка на всички българи.
Синдикатите са категорични, че има резерви в бюджета, с които да се финансират мерки за подкрепа на най-уязвимите. Лидерът на КНСБ Пламен Димитров заяви:
По наши разчети смятаме, че около 300-350 милиона. Това сме видели ние, чрез нашите си компетенции, като сме се консултирали с водещи икономисти. Не тези, които са от телевизора, а тези, които наистина са в университетите и които преподават тук и навън.
Константин Тренчев от КТ "Подкрепа" допълни:
Резерви може да се намерят в МВР, без да пипаме доходите на хората, ангажирани в тази система, орязвайки някои идиотски пера до минимум. Защо да не се обмисли и изтегляне на контингенти? Харчим огромни пари, а излагаме хората само на риск. Може да се намерят от Външните работи
От Асоциацията на индустриалния капитал също смятат, че силовите ведомства са префинансирани. Финансовият министър Калин Христов смята, че орязване на разходи за инвестиции е рисково и може да спре усвояването на европейските пари. Резервите се търсят в перото издръжка, посочи Христов:
Потенциалът, от който могат да се пренасочват средства, е много малък. Естествено принципът е там, където считаме, че най-неефективно се използват, тези резерви да се използват за съд, за политики, които имат най-голямо влияние върху икономиката, така и върху социалната ситуация. Това е логиката. Няма в момента да се ангажирам с конкретни цифри, тъй като не обичам да говоря за неща, които не са премислени, не са пресметнати и оразмерени.
От звуковия файл можете да чуете репортажа на Цветелина Стоянова, излъчен в предаването "От петък до петък".