Eмисия новини
от 18.00 часа
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

НЦИОМ: 24,4% за ГЕРБ, за БСП - 17,5%, за ДПС - 6,5% и 5% за "Атака"

Снимка: ЕПА / БГНЕС

Социологическо проучване на НЦИОМ показва ръст на одобрението към президента Росен Плевнелиев след назначаването на служебното правителство. Според данните обаче все още е рано да се дават оценки за служебния кабинет. 

По данни на НЦИОМ от края на март работата на президента Плевнелиев се одобрява от 56 на сто от пълнолетните българи - с 5 процента повече в сравнение с февруари. С 4 процента намалява и неодобрението към президента, което сега е 30 на сто.

Няма доминираща оценка за оставката на премиера Бойко Борисов - 45 на сто от запитаните я определят като бягство от отговорност, а 42 процента - като достойна постъпка. Без промяна остават дяловете на одобрение и на неодобрение към лидерите на БСП, ДПС и "Атака".

Проучването, направено от 21-ви до 29-и март, показва и електоралната подкрепа към партиите.

Подкрепата за ГЕРБ се запазва и е 24,4% от имащите право на глас. Спрямо януари БСП губи част от влиянието си и получава 17,5%. ДПС е на трето място с 6,5% и не променя електоралната си тежест. "Атака" удвоява подкрепата си и се нарежда на четвърто място с 5%. Движение "България на гражданите" на Меглена Кунева е с дял от 3,5%, като формацията губи 2,4% от влиянието си от началото на годината. "Демократи за силна България" на Иван Костов и Съюз "Единство" на Надежда Нейнски, както и Национален фронт за спасение на България (НСФС), са с 2%. Шансовете им зависят до голяма степен от развоя на предизборната кампания, прогнозират от НЦИОМ, като уточняват, че изследването е приключило преди крайния срок за регистрация на предизборните коалиции.

85 на сто от интервюираните заявяват, че исканията на протестиращите от последните месеци са основателни.

15 на сто от българите, имащи право на глас, твърдят, че биха променили решението си коя партия да подкрепят в полза на очаквания победител. Конформистки вот по-често заявяват високообразованите и жителите на столицата, сочат още данните на НЦИОМ.

 

Настоящото изследване на НЦИОМ е регулярно планово в рамките на изследователската програма на Центъра и няма външен възложител. Изследването е извършено и финансирано от НЦИОМ и е публикувано на интернет страницата на Народното събрание http://parliament.bg.

Изследването е проведено в периода 21-29 март 2013 г. и е представително за пълнолетното население на страната. По метода на полустандартизираното face-to-face интервю по домовете им са интервюирани 1000 пълнолетни български граждани.

Изследването е осъществено по съпоставими методика на регистрацията и методика на извадката на НЦИОМ от 1990 г. досега.

Новините на БНР – във Facebook, Instagram, Viber, YouTube и Telegram.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Горещи теми

Войната в Украйна

Най-четени