Емиграцията на българи и румънци във Великобритания ще зесегне училищата, но ще има по-малък ефект върху жилищното настаняване, показва нов доклад на Националния институт за икономически и социални проучвания в Лондон.
Няма сведения, които са подкрепа на всеобщото схващане, че емиграцията от България и Румъния ще постави в затруднено положение социалната система за жилищно настаняване, заключава докладът на Националния институт за икономически и социални проучвания.
Ефектът е в зависимост от това дали емигрантите ще се задържат за по-дълго на острова. Институтът посочва, че българите и румънците безспорно проявяват интерес към Великобритания, но повечето от тях се ориентират към временен престой, а не към дългосрочни планове за оставане.
Испания, Италия и в известна степен Германия продължават да са по-предпочитани дестинации за българите и румънците, пише още в доклада, който се състои от 60 страници.
Българите и румънците, които биха отишли във Великобритания, ще бъдат основно ниско квалифицирани работници в строителството и обществените услуги. Проучванията, които се отнасят до източноевропейските емигранти, показват освен това, че те в много по-малка степен от останалите групи или дори населението като цяло се стремят към получаване на социални помощи, а онези от тях, които получават помощи в момента са основно детски добавки.
Андрю Грийн, председател на организацията " Мигрейшън уоч", искаща просто контрол върху емиграцията обаче критикува доклада с аргумента, че в 60 страници не е успял да посочи никакви конкретни данни за размера на очакваната вълна от български и румънски емигранти от началото на следващата година.