Български изселници в Турция виждат проблеми в правилата за изготвяне на избирателните списъци за гласуване на парламентарните избори на 12-и май. Председателят на Дружеството на култура и сътрудничество на българските турци Бултюрк в Истанбул Рафет Улутюрк заяви, че най
-големият проблем е подаването на заявленията за гласуване:На предишните избори заявленията пак се попълваха лично от желаещите да гласуват, но изпращането им до консулските служби се осъществяваше от гражданските организации на българските изселници, каквото е и нашето дружество. Но ЦИК преди десет дни промени правилата и ни бе отнето това право и смятаме, че това е несправедливо. Хората, които изпращат заявленията си по пощата или по куриер, сега трябва да плащат и таксата от джоба си, каза той.
Според изселническия активист това е сериозен проблем особено при фамилии, в които няколко души желаят да гласуват:
Постъпиха и жалвания от решението на ЦИК, според което с едно заявление не може да се регистрира цялото семейство, а всеки трябва да подава отделно писмо. Смятаме, че това са много сериозни пречки за гласуването на нашите хора, както при предишни избори, така и сега.
Той прогнозира, че на изборите на 12-и май ще има рекордно участие на български изселници с двойно гражданство в Турция. В петък приключва срокът за подаване на заявления от българските гласоподаватели, които живеят в чужбина. Въз основа на подадените заявления ще се определя броят на секционните избирателни комисии зад граница.