Очаква се Централната избирателна комисия да гласува решение и за единната номерация на избирателните секции. Ще бъде подписано и споразумение между ЦИК, СЕМ и Асоциацията на българските радио- и телевизионни оператори за предизборната кампания.
Днес е крайният срок за българите в чужбина да се регистрират за гласуване на предстоящите избори. Подаването на заявления - по пощата или по интернет - е необходимо за разкриване на избирателни секции в различните градове. Каква е активността на диаспората досега.
Очаква се най-много хора да гласуват в съседна Турция, защото активността за подаване на заявления там е най-висока, според данните от сайтовете на ЦИК и МВнР.
Огромният брой на подадените заявления в южната ни съседка гарантира разкриването на много избирателни секции, защото в някои градове са подадени над 1000, което означава – повече от една урна в населено място. Става дума за Анкара, Истанбул, Бурса, Измир, Чорлу и вероятно град Ялова, където до снощи имаше подадени 805 заявления. Прагът за една секция е достигнат в поне още 7 турски градове. Предстои да видим дали властите ще разрешат на провеждането на избори във всички тези места.
В повечето големи столици на европейските държави посолствата и консулствата са получили достатъчно заявки за разкриване на секции. В Германия са събрани заявления за Берлин, Мюнхен, Франкфурт на Майн и Хамбург. Под въпрос са Магдебург, Дармщат и Лемен.
В Испания шансове за секции имат в Мадрид, Валенсия, Барселона, Гандия, Хетафе, Колядо Вилялба и Лорет де Мар.
Само Рим и Милано се класират за секции, според подадените в Италия писма. Извън Лондон във Великобритания секции може да има в Абердийн, Глазгоу, Единбург и Манчестър.
Лион, Бордо, Ница, Страсбург и Тулуза ще са френските градове, освен столицата Париж с по една секция.
В САЩ - това са Вашингтон, Ню Йорк, Лос Анджелис, Чикаго.
Сънародниците ни в чужбина, до днес полунощ българско време, могат да подават заявления за гласуване на интернет страницата на ЦИК. После Комисията ще обобщи данните и ще вземе окончателно решение за точния брой държави и градове, където ще се гласува по света.
Говорителят на ЦИК Бисер Троянов уточни:
Напомняме още веднъж на всички български граждани, които желаят да участват в гласуването в чужбина, че електронното заявление на страницата на ЦИК ще бъде активно само до 24 часа българско време. Това означава, че държавите, където настъпва полунощ преди часовия пояс, в който се намира нашата стана, ще имат малко повече време, но не и лицата, които се намират, например в САЩ – Канада. Те обаче имат възможността до края на работното време на съответното дипломатическо или консулско представителство да занесат своето заявление за гласуване и съобразно местното време.