Да бъдат увеличени санкциите за кражба на метали настоява Българската асоциация по рециклиране. Иска се и по строг контрол, за да бъдат затворени незаконните площадки. От министерството на околната среда и от МВР заявиха, че започват проверки на всички площадки.
Вчера изтече срокът, в който всички площадки за черни и цветни метали, които не са подали заявления за дейността, по новия закон трябва да са приключили с купуването на метали. Миналата година са работили около 2 300 площадки. Сега разрешение са поискали 704 фирми. Председателят на Българската асоциация по рециклиране Борислав Малинов:
Повече от половината от тях работят с изтекъл лиценз и с неиздадено разрешение, защото въобще не са си подали документите.
Точният брой на незаконните площадки ще бъде ясен след приключване на проверките във всички площадки за черни и цветни метали. Стефан Стефанов, директор на дирекция "Управление на отпадъците" в екоминистерството:
Много често тези фирми, които се занимават с търговска дейност, отпадъци на черни и цветни метали, се занимават и с отпадъци от електрическо и електронно оборудване, излезли от употреба автомобили, акумулатори и някой път фирмите, които се занимават и с едното и с другото не ги броят чисто като фирми, които се занимават с черни и цветни метали.
Сформирани са съвместни екипи за проверки с експерти от екоинспекциите, служители в икономическа и охранителна полиция. Дарина Димова, началник отдел "Икономическа полиция" в националната полиция:
Имайки в предвид, че площадките се местят от градските зони в такива с промишлено значение, дадоха възможност при това местене да се получат в тези площадки метали, които са с неизяснен произход, а част от тях са си крадени.
Електроразпределителните дружества, БТК отчитат спад на кражбите на кабели. Статистиката на БДЖ също отчита намаление на посегателствата.